10 yıl gençleştiriyor! Zamanı tersine çeviren besinler – Cilt Bakımı – Posta

Aralık 13, 2022 0 Yazar: admin

Yaşlanma karşıtı etkileriyle bilinen ve en güçlü antioksidan olarak geçen glutatyon kaynağı buğday çiminin gençleştirici etkisi sadece bu antioksidandan gelmiyor. 
Buğday çimi, sıvı bir oksijen deposudur. Bol klorofil dışında yüksek miktarda vitamin, mineral içerir. Özellikle, demir, A vitamini, E vitamini ve C vitamini yönünden zengindir. 
Ayrıca yaşlanma karşıtı etkileriyle bilinen retinol gibi A vitamininin en çalışkan grubu olan; alfa-karoten, beta-karoten, ksantofil ve zeaksantin maddelerini bir arada bulundan tüm vücut için gençleştirici etkiye sahip bileşenlere sahiptir. 
Yaşlanmanın en somut nedenlerinden biri hücre yenilenme hızının düşmesidir. Güçlü vitaminler ve antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenme hızının olması gerektiği gibi çalışmasına destek olur ve erken yaşlanmayı durdurur.
Vitamin ve mineral yönünden çok zengin olan bu meyvenin içerisinde şeker, pektin, tanen ve güçlü bir antosiyoninler olarak bilinen antioksidan grubuna ait mirtillin bulunuyor. 
Yaban mersini, içerdiği antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, A, B ve C vitaminleri ile pek çok sağlık sorununa çözüm sunuyor. 
Yaban mersini en güçlü yaşlanma karşıtı besinlerden biri olarak bilinse de aslında kırmızı orman meyvelerinin birçoğu bu anlamda oldukça etkili. Mevsiminde doğal çilek, böğürtlenler, kızılcık ya da kuşburnu tüketebilirsiniz. 
Sizi gençleştirecek bir besin arıyorsanız en etkililerden biri yoğurt ve kefir gibi fermante süt ürünleridir. 
Bunun nedeni iyi probiyotiklerde gizli!
Yoğurt sindirim sisteminizi güçlendirir, bu besinlerdeki vitaminlerin daha iyi emilimini sağlar. Bu da tüm vücudunuzun temel şifa kaynağını güçlendiren bir etkidir. 
Her gün yoğurt kefir gibi probiyotikten güçlü D vitamini ve kalsiyum gibi önemli günlük değeleri sağlayan vitamin ve mineraller vardır. 
Ayrıca içeriğindeki B grubu vitaminler cildin nem tutma kapasitesini artırır. 
Bu taze minik filizler cildiniz için dünyanın en iyi vitamin ve antioksidanlarını içinde barındırıyor.
Cildin dokusunu iyileştirdiği bilinen izoflavonlar olarak bilinen antioksidan bileşikler açısında zengin olan soya filizi, minik ve narin yapılarına rağmen yaşlanma karşıtı dünyanın gücünü içinde barındırıyor. 
Hassas cilt yapısını güçlendiriyor, lekeler ve eşit olmayan renk dokusuyla savaşıyor. 
 
 
 
Domatesler, kalp hastalığı ve kanser riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararıyla bağlantılı olan antioksidan likopenin ana besin kaynağıdır. Ayrıca harika bir C vitamini, potasyum, folat ve K vitamini içerir. 

Domates, vücudumuz için gerçekten gerekli olan lutein ve likopen gibi karotenoidlere sahiptir.
Guava, bağışıklık sağlığını korumak için kritik olan C Vitamini ile doludur. Guava kolajen üreitimini destekler, cildin yapısını onarır ve kırışıklarla savaşır.
Ayrıca guavanın cilde faydaları arasında ölü deriden, cilt gözeneklerinde biriken yağdan, beyaz noktalardan ve kirden kurtulma yer alır.
Avokado, cildinizi nemlendiren doğal yağlarla doludur . Cildinizin nemlendiğinden emin olarak lekelerin, sivilcelerin ve kırışıklıkların önüne geçebilirsiniz.
Avokado yağında bulunan beta karoten, protein, lesitin, yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri, cildinizi nemlendirmeye ve zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olur ve ayrıca kollajen metabolizmasını artırır
Zeytinyağı antioksidanlar açısından zengindir, ancak cilde gerçek faydası, iyi yağları (tekli doymamış tür) gibi görünmektedir. 
Bu sağlıklı yağlar, hücrelerin kırışma olarak ortaya çıkan fotoyaşlanmaya direnmesine yardımcı oluyor gibi görünüyor.
Zeytinyağı ayrıca cildinizin içten sağlıklı ve parlak olmasını sağlayan cilt hücresi dönüşümünü artıran E vitamini, flavonoidler ve polifenoller içerir
Yeşil Çay, cilt sağlığının korunmasına yardımcı olan E vitamini ve B2 vitamini içerir. B2 vitamini cildin genç ve sıkı kalmasına yardımcı olurken, E vitamini yeni cilt hücrelerinin büyümesine yardımcı olur ve ayrıca cildi daha yumuşak ve parlak hale getirir.
Yeşil çay, birçok yaşlanma karşıtı özelliğe ve kateşinler ve serbest radikal sayısını azaltan polifenoller gibi antioksidanlara sahiptir. Kırışıklıklar, ince çizgiler, koyu lekeler ve sarkık ciltlerle savaşarak cildi sağlam ve sağlıklı tutmanın yanı sıra oligomerik proantosiyanidinler (OPC’ler) açısından zengin olduğu için erken yaşlanmayı da yavaşlatır.
En güçlü C vitamini kaynaklarından biridir. Kolajen üretimini destekler, cildi canlandırır. 
Kırmızı biberdeki A vitamini ve beta-karoten cilt tonu üzerinde harika etkiler yaratır. Kırışıklıklarla savaşır. A vitamini ayrıca cilt hücrelerini desteklemeye, yaraları iyileştirmeye ve beyaz kan hücresi büyümesini artırmaya yardımcı olur.
Rezene tüm cilt tipleri için harikadır, özellikle yağlı ve akne eğilimli ciltler için. Antiseptik özellikleri, yağ birikintilerinin ve çatlakların ardındaki kir ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur . Rezenedeki limonen, anetol ve mirsen gibi bileşikler akne tedavisine yardımcı olur.
Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesini destekliyor.
Rezene tohumları, cildinize çeşitli vitaminler sağlayarak hizmet eder ve bu da size daha genç görünen bir cilt verir. Rezene çayı günlük olarak tüketildiğinde, sivilceleri tedavi ettiği ve cildinizin kusursuz ve parlak görünmesini sağladığı için cildin genel dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur.
Sarımsak, uzun vadede fibroblastların maksimum proliferatif kapasitesi üzerinde yararlı etkiler gösterir , bu nedenle sarımsak, yaşlanma karşıtı ve gençleştirici bir ajan olarak çalışır.
Antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ciltteki irinlere, iltihaplara ve yaralara birebirdir. İyileşmelerini hızlandırır daha pürüzsüz bir cilt sağlar. 
A, B kompleksi ve C vitaminleri açısından zengin olan elma, patojenlerden ve fazla yağdan kurtulmanıza yardımcı olarak cildinize fayda sağlar.
Düzenli olarak elma yemek cildinizi aydınlatabilir ve eşit olmayan cilt tonunu düzeltebilir. Bu meyvedeki antioksidanlar, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve sağlıklı ve parlak bir cildin korunmasına yardımcı olur.
Yapılan araştırmalara göre aç karnına elma yememek gerekiyor. şişkinlik ve kabızlığa neden olabilir. Özetle, elma yemek için tercihen en iyi zaman sabah saatleridir, genellikle kahvaltıdan sonradır .
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler