100 yıl yaşayan Asyalıların sırrı bu besinde gizli! Vücudu yeniliyor, ömrü uzatıyor – Tgrthaber

Temmuz 23, 2022 0 Yazar: admin

Kültürümüzde çok da alışık olmadığımız ancak tüketildiğinde sağlık üzerinde sayılamayacak kadar çok faydaya sahip olan soya filizinden söz ediyoruz. Uzmanlar, Asyalılar’ın mutfaklarından eksik etmediği ve faydalarını saymakla bitiremediği bu besini, ısrarla tüketmemizi öneriyor. Mikroherküller olarak bilinen soya filizi özellikle Doğu Asya’da sık kullanılıyor. Günümüzde soya filizini market reyonlarında bulmak mümkün. İçinde vitamin ve mineralleri barındıran soya filizinde ayrıca lif, karbonhidrat, demir, kalsiyum, potasyum, a vitamini, c vitamini, protein ve yağ bulunuyor.
Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde en önemli rolü vitamin ve mineraller üstleniyor. Bunların başında ise C vitamini geliyor. Yetişkin bireylerde günlük C vitamini ihtiyacı kadınlarda 75 miligram, erkeklerde ise 90 miligram civarında.  100 gram soya filizi ise yaklaşık 15 miligram civarında C vitamini içeriyor.  Sonuç olarak soya filizi, günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor.

Yapılan birçok araştırma 50 yaş üstündeki kadınların %50, erkeklerin ise %25’lik kısmında hayatının bir bölümünde osteoporoz sebebiyle kemik erimesi yaşayabileceğini gösteriyor. Soya filizi içeriğinde Manganez minerali bulunuyor. Manganez kemiklerin güçlenmesi için büyük ölçüde önem taşıyan bir element. D vitamini, kalsiyum, magnezyum, bor, bakır ve çinko ile birlikte kombin edildiğinde özellikle kadınlardaki kemik kütlesinde iyileşme gözlemleniyor.  Bu nedenle Manganez içeren soya filizi, osteoporoz riskinin azalmasında yardımcı olan önemli bir besin niteliği taşıyor.

Göz sağlığı için önemli minerallerin başında folat minerali geliyor. Soya filizi ise folat içeriği sebebiyle gözlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.  50 yaşın üzerindeki bireylerde sıkça görülen maküler dejenerasyon, göz rahatsızlıklarından biri olarak görme kaybına sebep oluyor. Bu nedenle vitamin ve mineral içeriği zengin olan soya filizinin beslenme listesine eklenmesi göz sağlığını korumada da önem taşıyor.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler