2023 askerlik doğum borçlanması kaç lira olacak? EYT’linin askerlik … – Türkiye

Aralık 25, 2022 0 Yazar: admin

Askerlik doğum borçlanması 2023’te ne kadar oldu? Askerlik doğum borçlanması günlük taban tavan kaç lira oldu? 2023 asgari ücret 8 bin 506 liraya yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı duyuruyla yeni asgari ücret belli oldu. Asgari ücretin değişmesi birçok maaşı da etkilemiş oldu. Emeklilik için ödenen askerlik ve doğum borçlanması primleri de değişti.
2022 yılında en düşük prim 69 lira en yüksek prim ise 517 liraydı.
Asgari ücret yapılan zamla 8 bin 506 lira oldu. Buna göre en düşük doğum ve askerlik borçlanması primi 110,4 liraya çıktı. En yüksek prim ise günlük 827 lira olacak.
Erkekler, askerlikte geçen günlerini satın alarak emeklilik primlerine ekleyebiliyor. Askerlikte daha önce borçlanma olmuşsa, bu da işe giriş tarihini öne çekmeyi sağlıyor. Yüksek prim günü ödenmesiyle maaş miktarı artıyor.
Asgari ücretle hesaplanan bir diğer borçlanma türü de doğum borçlanmasıdır. Sigortalı olduktan sonra gerçekleşen doğumlar için borçlanma yapılabiliyor. 3 çocuğa kadar borçlanma imkanı veriliyor. Bir çocuk için 2 yıl yani 720 gün prim kabul ediliyor. Primi toplam 6 yıl yani 2160 gün geri çekme şansı bulunuyor.
2023 asgari ücret net tutarı 8 bin 506 lira oldu. Brüt olarak ise 10 bin 8 lira olarak belirlendi. Asgari ücretli bir işçinin işverene maliyeti ise 11 bin 750 lira olacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları yük bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz.” dedi. Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak belirlendiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
“(Asgari ücret) Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız. Ülkemizde her kesim gibi çalışanlarımızın gelir ve refah seviyesini artırmış bir yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz.”
Erdoğan, “Bu ay enflasyonun hızla düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyonu (2023) yıl ortasında yüzde 30, yıl sonunda yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız.” dedi.

source

Linkler