3 günde bayram kilolarına veda edin! İşte en hızlı ödem attırıcı gıdalar! – Tgrthaber

Temmuz 21, 2022 0 Yazar: admin

Bayram, tatil gibi özel günler sebebiyle hızlı alınan kilolar büyük oranda ödem olarak alınıyor. Ödem genel olarak tuza, şekere fazla yüklenme sonucunda ve hareketsiz kalma durumlarında ortaya çıkan, vücudun farklı bölgelerinde sıvı toplayarak vücudun şişmesi durumu olarak biliniyor. Az su tüketimi de bedeninizin ödem oluşturmasında önemli rol oynuyor. Ancak doğru besinler ve günlük en az 20 dakika yürüyüşle ödemden birkaç günde kurtulabileceğiniz gibi bunu rutin haline getirdiğinizde kısa sürede kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Ödem attıran besinlerin başında ananas geliyor. İçeriğindeki yoğun lif ve C vitamini içeriği ile bağışıklığınızı güçlendirerek kolajen üretiminizi destekliyor. Sindirim sistemine destek olarak şişkinliği azaltıyor. Kan dolaşımını hızlandırarak selülitleri azaltıyor ve kilo kontrolünde etkin rol oynuyor. Uzmanlar her gün taze olarak birkaç dilim ananas ya da taze sıkılmış bir bardak ananas suyu öneriyor.

Yeşilçay diürektik yani vücuttaki fazla sıvıyı atıcı bir etkiye sahiptir. içeriğinde barındırdığı bileşenler sayesinde ödem attırıcı bir etkiye sahiptir. düzenli olarak yeşil çay tüketen bireylerde yağ yakımı hızlanır. Bunun sebebi ise metabolizma hızının artıyor olmasıdır. Bununla birlikte yeşil çay, diğer çay çeşitlerine kıyasla yüksek miktarda mineral içerir. Bu da vücuttaki mikro besin ögelerine olan ihtiyacın karşılanması konusunda fayda sağlar. 

İçeriğinde bulundurduğu probiyotiklerle vücuttaki ödemin hızlıca atılmasında ve vücudun temizlenmesinde önemli bir rolü olan yoğurt, sağlıklı beslenmedeki demirbaş besin olarak biliniyor. Yoğurt, detoks ve diyetlerde destekleyici ve doyurucu bir rol oynuyor, aynı zamanda yüksek kalsiyum oranı, vitaminler ve protein içermesi nedeniyle dünyada tüketimi en yaygın ve besleyici gıda olarak görülüyor. Uzmanlar yetişkinlerin ve  çocukların düzenli olarak her gün bir kase yoğurt tüketmesini öneriyor.


Günde ortalama 3-4 adet tüketmek vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırıyor. Nedeni kayısının potasyum açısından son derece zengin olması… Potasyumdan zengin besinler, vücut sıvılarında sodyum-potasyum dengesinin sağlanmasına yardım ediyor ve  ödeme karşı etkili oluyor. 

Yüzde 96’sı sudan oluşan salatalık, içeriğindeki beta karoten ve C vitamini antioksidanları bulunduruyor. Dolayısıyla vücuttaki fazla sıvının atılmasında etkili bir rolü var. Yine düzenli tüketim söz konusu olduğunda ödemin birkaç günde atılması mümkün oluyor. Her gün 2 salatalık tüketmek ya da tüketeceğiniz 1 litre suyun içine bir salatalığı dilimleyerek eklemek ödemlerinizden kurtulmak için etkili bir yöntem olabiliyor.

source