30 yaşından sonra her gün yapın! Cildiniz 5 yaş birden gençleşecek – Haber Eko

Aralık 10, 2022 0 Yazar: admin

Cildinizin zamana meydan okumasını mı istiyorsunuz bunu için yapılması gereken şeylerin başında kendinize düzenli ve gençleştirici bir cilt bakın rutini oluşturmaktadır. 30 yaşından sonra cildinizin kolajen ve elastin üretiminde yavaşlama başlar ve bu durum cilt sorunlarına yol açar bunun önüne geçmek için dümenli bakım yapılması şart. Kendinize düzenli bir bakım rutini oluşturmanın yanında cildinize uygun gençleştirici etkili kremler, serumlar ve maskeler seçmekte büyük önem taşıyor. Peki kişiler cildine uygun ürünleri seçerken neye dikkat etmesi gerekmektedir.
Biz ne kadar fark etmesek te cildimiz sürekli zamana karşı bir mücadele içindedir. Fakat hayatımızda birçok şey cildimizi kötü etkilemekte. Örneğin stres, kirli hava, sigara dumanı, sağlıksız beslenme ve günümüzde olan diğer zorlu yaşam koşulları cildimizde meydana gelen çeşitli sorunlar ile karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ve benzer sebeplerden yaşadığımız cilt sorunlarından kurtulma veya daha genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız cildinizi destekleyen yaşlanma karşıtı krem, serum ve maskeler kullana bilirsiniz.
Tabi şunu da belirtmek gerekir ki cilt sorunlarından kurtulmak için öncelikle cilt tipinize uygun ürünler seçmeniz gerekmektedir ve seçtiğiniz ürünleri düzenli kullanmalısınız. 30’lu yaşlardan sonra bile genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız bilmeniz gerekir ki yüzünüzde oluşacak olan kırışıklıkları engellemek kolaydır fakat oluşmuş kırışıklığı yok etmesi çok daha zordur bu sebeple cildinizde kırışıklıklar meydana gelmeden kendinize düzenli bir cilt bakım rutini oluşturmanız sizin için daha kolay olacaktır.
Yapılan deneyler ile ciltteki kırışıklıkları engellediği veya yok ettiği kanıtlanan birçok bileşen bulunmaktadır. İçeriğinde bu bileşenleri bulunduran yüz bakım serumları maskeler veya kremler kullanarak cildinizi 2 veya 3 ay içerisinde 5 yıl daha genç göstermek mümkündür.
-Cilt bakım rutininizi her gün 2 defa sabah ve akşam uygulayın
-Bu rutin için ihtiyacınız olan ürünleri cilt tipinize göre seçmelisiniz.
-Cilt bakım rutininde sıralama önemlidir, ürünlerinizi doğru sıralama ile uygulayın.
-Cilt temizliğinin olmazsa olmazı güneş koruyucudur. Yaz kış kullanılır ve cilt bakım rutininin en sonunda sürülür
-Cildiniz için sabah ve akşam 2 farklı serum kullanarak yaşlanma izlerinden daha etkin şekilde kurtulabilirsiniz.
Temizlik, cildinizi makyaj yapsanız da yapmasanız da günde 2 defa su ve temizleyici ürünlerle temizleyin. Makyajınız varsa önce makyaj temizleyici kullanın. Daha sonrasında cildinizi su ve temizleyici bir jelle cildiniz en az 1 dakika yıkayın. Yüzünüzü iyice durulayın ve mümkünse sonrasında bir pamuk ve misel su ile silin.yaşlılık
Cildinizin zamana karşı savaşmasında katkı sağlamak için yapabilecekleriniz arasında en çok önerilen yöntemlerin arasında serum kullanmak bulunmaktadır. Serum kullanmak cildiniz için hafif fakat yoğun bir etkiye sahiptir. Cildinize uyguladığınız serum cildinizin ihtiyacına göre şekillenir. Serum kullanmanın yüzümüzde yaptığı destek ve faydaların yanı sıra 3 çeşit serum bulunmaktadır.
Sabah: Yaşlanma karşıtı cilt bakımında güne güçlü bir C vitamini serumu ile başlamak, cildi canlandırır, gün boyu kolajen üretimine imkân verir. İnce çizgiler için birebirdir. C vitamini için eczaneden C vitamini kapsülleri alabilirsiniz. Güçlü bir etki ve nemlendirme için C vitamini serumunu sürdükten birkaç dakika sonra cildinize hiyalüronik asit serumu kullanabilirsiniz. Hiyalüronik asit, cilt için en iyi nemlendiricilerin başında gelir. Oldukça hafif yapısına rağmen hızla cilt tarafından emilir ve cilde nemi hapseder.
Sabah rutininiz için bu iki serumu birden kullanmak cildinizin gün içinde yıpranmasını engeller ve cilt yapısını güçlendirir. Serumlardan sonra nemlendirici krem aşamasına geçin.
Akşam: Yaşlanma karşıtı en güçlü bileşen retinol olarak kabul ediliyor. Retinol, sizi hızla 5 yaş gençleştirebilir. Oldukça güçlü olan retinolün nasıl kullanılacağını bilmek çok önemlidir. Gece bakımında kullanılmalı ve ilk defa kullanıyorsanız küçük dozlarda cildi alıştırarak başlanmalı. Retinol, göz çevresine sürülmez. Akşam bakımınızda bu aşamada retinol serum kullanarak cildinize masaj yapın. 1-2 dakika bekledikten sonra diğer aşamaya geçin.
serum

Cilt bakım rutinlerinin olmazsa olmazı olan nemlendirici cildimiz için büyük önem taşır. Yüzünüzde kırışıklık olmaması için yapılması gerekenler arasında cildinizi düzenli nemlendirmek de bulunur ve büyük bir önem taşır. Nemsiz bir cildin daha hızlı ve daha derin kırışıklıklara sahip olduğu gözlemlenir. Cildinizi ne kadar nemli tutarsanız cildiniz o kadar sağlıklı olur ve kırışıklık ihtimali o kadar azalır. Cilt nemlendirmenin önemi büyük ve bu sadece kuru ciltlere sahip kişiler için geçerli değil yağlı ciltlere sahip kişiler de cildini nemli tutmalıdır. Bunların yanı sıra nemlendirici seçerken alacağınız ürünün su bazlı nemlendirici olmasına özen göstermelisiniz.
Cilt bakım rutininizi aksatmadan serumunuzu sabah akşam kullanarak kırışıklıkları önleyin ve serum sonrası nemlendirici ile nemi cildinize hapsedin.

Kendinize uygun bir cilt bakım rutini oluştururken göz çevrenizdeki kırışıklıklar ve morluklar için de bir ürün seçimi yapmanız gerekmektedir. Fakat göz çevremizdeki deri çok ince ve hassas olduğundan dolayı ürün seçerken çok daha dikkatli olunmalıdır. Cildinizdeki yaşlılık izlerini silmek istiyorsanız kendinize uygun bir göz çevresi kremi alarak cildinizi korumanız gerekir.
Belirttiğimiz gibi göz çevrenizdeki deri çok ince ve hassastır bu yüzden birçok ürün göz çevrenize ağır gelebilir. Bu sebepte dolayı ürün almak istemiyorsanız evde kendinizin hazırlayacağı basit bir tarifte bulunmaktadır. Bunun için 1 kaşık chia tohumunu su da bekletin. Jelleşen suyu soğuduktan sonra pamuk yardımıyla göz çevrenize sürün ve bir süre beklettikten sonra durulayın.
 
Görüntü kaynağı: Masca de față cu orez te întinerește cu 10 ani | Frumusete, Frumusete si Moda | Avantaje.ro - De 20 de ani pretuieste femei ca tine
Uzmanlar için cildin daha genç ve sağlıklı görünmesi için en önemli etken güneş koruyucudur. Cilt bakım rutininizi aksatmadan yapsanız bile güneş koruyucu kullanılmaması durumunda kırışıklıklar ve cilt sorunları meydana gelebilir. Bunun nedeni ise güneşten gelen zararlı ışınlardır ve bu konuda çeşitli deneyler yapan uzman kişiler cildiniz için tek bir ürün kullanmak istiyorsanız bu kesinlikle güneş koruyucu olmalıdır. Güneş koruyucu kullanımı hem yaz hem de kış için önem taşımakta. Kısacası cildinize güneş koruyucu kullanmadığınız zaman tüm çabalarınız boşa gidebilir.
 Az önce belirttiğimiz gibi güneş koruyucu cilt bakımı için olmazsa olmaz fakat cildinize uygun güneş koruyucuyu seçmekte büyük önem taşıyor. Yanlış ürün seçimleri yapmak cildinizi mahvedebilir. Bunun yanı sıra cilt tipinize uygun olmayan bir güneş koruyucu kullandığınızda gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olabilir.
Daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli yanı olan kendinize uygun bir cilt bakı rutini oluşturarak bunu düzenli olarak kullanmanızdır. Fakat cildinizde ölü deri varsa ilk iş olarak ölü deriden kurtulmanız gerekir. Yaşlanma karşıtı cilt bakım rutini uygulamalarında ölü deriden kurtulmak için Peeling kullanmanız etkili olacaktır.
Peeling, 50 yaşınıza girmeden önce haftada en az iki kez kullanmanız gereken bir maske türüdür. Peeling için pütürcüklü ürünler cildin üst tabakasında mikro çiziklere neden olur bu nedenle kimyasal peeling ürünleri tercih edebilirsiniz. Peeling yaparken cildinize nazik davranın. Peeling sonrası cildinizi iyice arındırın. Ürün kalıntılarından kurtulmak için misel su ile cildinizi silebilirsiniz.
Peeling yapmak için gece vakitlerini seçmeniz önemli bir husustur ve ciltte leke oluşum olasılığını düşürür. Kendinize uygun olarak seçtiğiniz ürünler ile bakım rutininizi yapmadan önce peeling uygulanması daha doğru olur. Peeling sonrası bakım rutininize serum ve nemlendirici kullanarak devam edebilirsiniz.

Bitkisel yağ bakımı, cildinizin zamana meydan okuyarak daha sağlıklı görünmesi için yapılması gerekenler arasında bitkisel yağ bakımı da bulunmakta. Yapacağınız bitkisel yağ bakımı kullandığınız yağ türüne göre çeşitli konularda cildinizi desteklemenize yardımcı olur. Doğanın bize sunduğu bu mucizevi yağlar cildinizdeki kırışıklığı önler. Her hafta 1 veya 2 kez yoğun yağ bakımı yapılması yeterli olacaktır.
Yağ bakımı yapmadan önce cilt bakım rutininizde bulunan diğer ürünleri kullanmanız gerekir yani yağ bakımı cilde en son sürülür. Cildiniz için yaşlanma karşıtı en iyi doğa yağlar arasında, üzüm çekirdeği yağı, aspir çiçeği yağı, gül yağı (gül yağı oldukça yaygın olmasına rağmen saf gül yağı bulmak pek kolay değildir ancak yaşlanma karşıtı bakım söz konusu olduğunda bu asırlık güzellik parçasını asla hafife almayın)
Cildinizin ihtiyacına uygun olarak seçtiğiniz yağ türünü gece bakımının en son aşaması olarak ve yüzünüze masaj yaparak uygulanması daha etkilidir. Bu aşamada cilt için gua sha taşı gibi, yeşim taşı gibi masaj aletlerini kullanmak için harikadır. Cildinizdeki kan akışını hızlandırır. Gece boyu cildinizde bırakarak sabah iyice arındırın.    
Ekonomi Haberleri
Ekonomi Haberleri

source

Linkler