30'lu yaşlarda cilt bakımı için 5 önemli ipucu – Posta

Temmuz 14, 2022 0 Yazar: admin

Cildinizin yaşlanmasını eminiz ki asla istemezseniz. Bu sebeple cilt bakımı yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle 30 yaş ve sonrası için uygun bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekir. İşte yaşlanmanızı biraz daha geciktirecek birkaç cilt bakım tüyosu…
1-CİLT TEMİZLİĞİNİ AKSATMAYIN
Sağlıklı, aydınlık ve yaşlanmayan bir cilde sahip olmanız için cilt temizliğini asla aksatmamanız gerekir. Cilt tipinize uygun temizleyicilerle sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa mutlaka cildinizi kirlerden arındırın. Cildi düzenli temizlememek zamanla gözeneklerin tıkanmasına ve cildinizin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Bu sebeple cilt bakımı yaparken cildin temiz tutulması en önemli kuralların başında gelir.
Cildinizin nemini her zaman korumanız gerekir. Çünkü neme doymuş bir cilt her zaman daha canlı ve genç görünür. Düzenli olarak nemlendirici kullanmak cildin erken yaşlarda kırışmasını önler. Özellikle 30’lu yaşlara geldiğinizde gündüz ve gece mutlaka nemlendiricinizi uygulamayı ihmal etmeyin. Gündüz cildi yormayan hafif ürünler tercih ederken gece, yoğun formülleriyle cildi tamir eden ve cildi detaylı besleyen nemlendiricileri tercih edin.
Göz çevresi ince bir deriye sahiptir. Bu sebeple yaş ilerledikçe en çabuk kırışına bölgeler arasında göz çevreniz yer alır. Yaşlanma belirtilerine karşı oldukça savunmasız olan göz çevrenize yeterli bakımı yapmanız gerekir. Sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ya da aydınlatıcı özellikli yoğun bakım yapan ürünleri mutlaka göz çevrenize kullanmanız gerekir.
Retinol cildi koruyan ve yenileyen mucizevi etkiye sahip. Hücre yenilenmesini destekleyen, cildi sıkılaştıran ve koruma altına alan retinol kullanımını 30 yaş ve sonrasında asla ihmal etmemeniz gerekiyor. Hücrelerinizi yenilemenize yardımcı olan retinol zamanla oluşacak olan kırışıklıkların önüne geçer. Ancak retinol kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Eğer cildinize retinolü gündüz uyguluyorsanız mutlaka üzerine güneş kremi sürmelisiniz.
Aydınlık ve genç bir cilde sahip olmanın en kısa yolu yeteri kadar uyumaktan geçiyor. Günün yorgunluğunu ve stresini atmak için akşam cilt bakımı yaptıktan sonra mutlaka uyumaya çalışın. Metabolizmanızın düzgün çalışması ve hücrelerinizin yenilenmesi için her gün mutlaka 8 saat uyumanız gerekir. Vücudunuz için yeterli dinlemeyi sağladığınızda cildinizin erken yaşlanmasının da önüne geçmiş olursunuz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source