4 adımda daha taze ve canlı bir cilt! – Posta

Ekim 26, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve cildi her zaman taze tutmak için günlük alışkanlıklarınızda bazı değişimler yapmanız gerekir. Cildinizi yenilemek için uygulamanız gereken önerileri Posta.com.tr okurları için derledik.

1- DÜZENLİ TEMİZLİK
Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için düzenli olarak cilt bakımı yapmanız şart. Gözeneklerin tıkanmasını engellemek, akne, siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemek için her gün düzenli olarak cildinizi temizleyin.
Hekiminizin cilt tipinize uygun olarak önereceği yağ bazlı bir temizleyici ile cildi arındırıp, sonrasında su bazlı bir temizleyici ile cilt temizliği yapabilirsiniz.

2- KALİTELİ UYKU
Cilt sağlığı ve uyku arasında doğrudan bir ilişki bulunur. Yeterli ve kaliteli uyku cildi daha hızlı yeniler.
Düzenli uyumak gün içerisinde yorulan ve dış etkenlerden olumsuz etkilenen cildin daha kısa sürede kendini toparlamasına yardımcı olur. Bu nedenle gece mutlaka yatak odasında yatılmalı, televizyon başında uyumamalı, odanın yeterli ısıda, havadar ve karanlık olmasına dikkat edilmelidir.

3- SAĞLIKLI BESLENİN
Cildinizi taze tutmak için antioksidan ve protein bakımından zengin besinler tüketmeniz gerekir.
Antioksidandan ve proteinden zengin beslenmek cildin daha sağlıklı görünmesine olanak sağlar, kolajen sentezini destekler. Hazır gıdalar insülin direnci ile birlikte akne problemlerini artırabilir. Bu sebeple cildi tazelemek için düzenli ve yeterli beslenmeniz gerekir.

4- MAKYAJINIZI TEMİZLEMEDEN UYUMAYIN
İş gereği yoğun makyaj yapan kadınların gece uyumadan önce makyajını mutlaka derinlemesine temizlemesi gerekir. Ciltte kalan makyaj kalıntıları gözeneklerin tıkanmasına ve ciltte sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Cildin hava almasını engeller. Bu da cilde hasar vererek, bazı komplikasyonlara neden olabiliyor. Bu nedenle ne kadar yorgun olursanız olun makyajınızı temizlemeden yatmaktan kaçının.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler