4 adımda saç derisi bakımı yapın! – Posta

Eylül 6, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saç bakımında saç derisinden başlamanız gerekir. Saç derisine gerekli özeni gösterdiğinizde hayâlini kurduğunuz gür, uzun ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Saç derisi bakımı için pratik ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
SAÇ DERİSİNİ TEMİZ TUTUN
Saç derisinde kuruluk, sivilce mantar ya da kepek gibi sorunlarla karşılaşmamak için saç derinizi temiz tutmanız gerekir. Saç tipinize uygun bir doğal şampuanla düzenli olarak saçlarınızı yıkamalısınız.
Saç derisi dökülmesi de denilen, kepek, pullanma, hassasiyet, kaşıntı gibi saç derisi sorunlarını hedefleyen ürünleri tercih etmelisiniz. Saçlarınızı haftada 2-3 kez yıkayarak saç derinizi temiz tutabilirsiniz.
Saç derisine bakım yapmak istiyorsanız düzenli olarak saç diplerine masaj yapmanız önerilir. Saç derisine yapılan masaj kan dolaşımınızı hızlandırır.
Böylece saçlarınız kökten uca beslenmiş olur. Şampuan uygularken, saç bakım serumu uygularken ya da saçınız için uygulayacağınız herhangi bir ürünü kullanırken mutlaka bunları masaj yaparak uygulayın. Saç derisine masaj yaparak daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.
Saç derisini kuruması ve pul pul dökülmesi saç diplerinin nemsiz kalmasından kaynaklanır. Özellikle saç derisi kaşıntısı gibi sorunların nedeni saç diplerindeki kuruluktan kaynaklı olabiliyor.
Saç derisi kaşıntısı kuruluk dışında, kepek, atopik dermatit gibi sorunları da ortaya çıkarıyor.
Bu sebeple tüm bu sorunlar önlemek için saç derisini nemli tutmak gerekiyor. Saç derisini nemlendiren ve yatıştıran ürünleri tercih ederek saç derisini nemli tutabilirsiniz.
Cildinizi güneşten koruduğunuz kadar saçlarınızı da UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumanız gerekir. Saç derimiz de cildimizin bir parçası olduğu için güneş ışınlarının zararlı etkilerinden çok çabuk etkilenir.
Bu sebeple güneşe çıkacağınız zaman ya da gün içerisinde dışarıda işlerinizi halletmeye çalışırken şapka takmanız önerilir.
Kullanacağınız şapkalar saç derisine güneş ışınlarının temas etmesini engeller. Saç derisini güneş ışınlarından korumak için saç derisine uygulanabilen güneş koruyucuları de kullanabilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source