40 yaş ve üstü için günlük cilt bakım rutini sıralaması – Posta

Aralık 16, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr| Ciltte yaşınız ilerledikçe kolejen üretimi azalır. Kolajen üretiminin azalmasıyla cilt elastik yapısını kaybeder. Ciltte sarkmalar başlar. Kırışıklıklar ve ince çizgiler görünür hale gelir. Özellikle 40’lı yaşlara geldiğinizde artık yaşlanma belirtilerinden kaçamazsınız. Ancak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Bunun için cildinize iyi bakmanız, düzenli beslenmeniz, bol su içmeniz ve düzenli uyku uyumanız gerekir.
Her gün yapacağınız günlük cilt bakım rutiniyle cildinizi dış etkenlere karşı güçlendirebilir, nem depolayabilir ve bu sayede yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz. 40’lı yaşlara geldiğinizde ve sonrasında her gün düzenli olarak cildinize uygulamanız gereken adımlar vardır. Cilt bakımında adım adım ve doğru ilerlediğinizde her zaman daha iyi sonuç alabilirsiniz. Peki, 40’lı yaşlara özel cilt bakımı nasıl yapılır?
Yaşınız kaç olursa olsun günlük cilt bakımının ilk aşamasında cildi temizleme işlemi yer alır. Bu sebeple 40’lı yaşa özel cilt bakımına başlamadan önce cildinizi temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizlerken de dikkat etmeniz gereken kurallar var.
Cildinizi temizledikten sonra mutlaka gözenekleriniz için özel bir arındırma işlemi yapmalısınız. Bunun içinde cildinizi tonikle silmeniz gerekir. Cildinizi tamamen kir, yağ ve makyaj kalıntılarından arındırmak için tonik kullanmanız şart. Tonikler gözeneklere nüfuz ederek burada biriken yağları ve kiri temizler. Gözenekleri ve cildi sıkılaştırır.
Temizleme ve tonik işleminin ardından sırada 40’lı yaşlar için cilt bakımının en önemli noktalarından biri geliyor. Cildinize mutlaka her gün serum sürmelisiniz. Serumların yaşlanma karşıtı bakımda neden bu kadar etkili olduğunu merak ediyorsanız şu şekilde açıklayabiliriz;
Serumlar, üst derinin daha derinlerinde oluşan pigmentasyon, yaşlanma kaynaklı lekeler, derin kırışıklıklar gibi sorunları hedef alacak şekilde formüle edilir. Bu sebeple de yaşlanma karşıtı bakımın en temel adımlarından biridir.
Hafif ve küçük moleküllü yapısı ile cildin derinlerine nüfuz eder ve cilt sorunlarını çözmeye yardımcı olur. Gündüz veya gece kreminin etkisini artırır. Bu sebeple 40’lı yaşlarda cilt bakım serumlarını kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Serumlar kadar yaşlanma karşıtı bakımın en önemli aşamalarından bir diğeri de cilde nemlendirici uygulamak. Nemlendiriciler ciltteki kuruluk sorununu ortadan kaldırır. Pul pul dökülme, tahriş sorunlarını çözer. Cilt bariyerini güçlendirerek dış etkenlere karşı korur. Nemlendiriciler cildi korur ve onarır. Kırışıklıkların oluşmasını engeller. Cildin nefes almasına yardımcı olur. Ancak nemlendirici seçerken cilt tipinize en uygun olan nemlendiricileri tercih etmeniz gerekir.
Tüm bu aşamalardan sonra 40’lı yaş cilt bakımında göz çevresi bakımına da önem vermeniz gerekir. Göz kenarlarındaki çizgiler ve kırışıklıklar yaşınızı her zaman ele verir.
Bu kırışıklıkları önlemek ve göz çevresine aydınlık bir görünüm kazandırmak için göz çevresi bakım kremlerini her gün uygulamanız gerekir. Anti aging göz kremi ile genç bir cilt görünümüne anında sahip olabilirsiniz. Göz çevrenize masaj yaparak uygulayacağınız bu kremler ile göz çevrenizdeki çizgilerin görünümünü hafifletebilirsiniz.
40’lı yaşlara özel günlük cilt bakımının son aşamasında güneş kremleri yer alıyor. Cildinizin erken yaşlanmasını önlemek, cilt lekelerinin oluşmasını engellemek, cildin kırışmasının önüne geçmek için güneş koruyu kremleri kullanmanız şart.
Güneş kremleri cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Cildin kırışmasını engeller ve cilt kanserine karşı koruma sağlar. Ancak güneş kremini sadece yaz aylarında değil her mevsim kullanmanız gerekir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler