40'lı yaşlarda yapmayı bırakmanız gereken 5 cilt bakımı hatası – Posta

Temmuz 18, 2022 0 Yazar: admin

 40’lı yaşlarınıza geldiğinizde, genellikle teninize en iyi uyan ruj tonu, kendinizi en iyi hissettiren kıyafet veya yüz şeklinize en uygun saç modeli gibi konularda sağlam bir kavrayışa sahip olursunuz. 
Ancak dermatologlar 40 yaş üstü insanların hala yaptığı düzinelerce cilt bakımı hatası olduğunu ve bunların 20 yıl öncesine göre daha zor iyileştirildiğini söylüyor.
İşte 40 yaş sonrası yapmamanız gereken 5 bakım hatası
Pek çok Y kuşağı ve X Kuşağı, çocukluklarını görünürde bir güneş koruyucu şişe olmadan geçirdi – ama şimdi, dışarıda çok fazla zaman geçirmeyi planlamıyor olsanız bile, güneş kremi sürmemek için hiçbir mazeret yok.
New York’tan Dr. Bruce Katz , “Güneşe maruz kalma, kadınların yaşlandıkça ciltlerindeki değişiklikleri görmelerinin en büyük nedenlerinden biridir” diyor .
Güneşe maruz kalmak ince çizgilere, kırışıklıklara, güneş lekelerine, hiperpigmentasyona neden oluyor.
Yaz ve kış, evde olsanız bile ışığı gördüğünüz her gün güneş kremi kullanın.

Cilt bakım teknolojisinde hem dermal enjekte edilebilir ürünler hem de evde kullanılan cihazlar şeklinde sayısız ilerlemeler olmuştur. 
Çoğu zaman, bu evde kullanılan cihazlar, mikrodermabrazyon veya mikro akım tedavileri gibi daha önce yalnızca bir doktorun ofisinde mevcut olan tedaviler sunar.
Kendiniz için ideal ve basit evde bakım araçları edinmelisiniz.
Bununla birlikte 40’lı yaşlardan sonra artık ara ara bir uzman eşliğinde bakım yaptırmanız oldukça faydalı olacaktır.
Dr. Katz “Cildin yaşla birlikte daha hassas hale geldiğini, bu nedenle “makyaj yapmak zaten hassas olan cildi tahriş edebilir” diyor
Bunun yerine, cildi düzgün bir şekilde temizlemek ve cildi aşırı soymadan veya kurutmadan gün içinde biriken tüm makyajı ve kirliliği çıkarmak önemlidir.
Makyajınıza uygun bir temizleyici arayın ve iki kez temizlemekten korkmayın. Ekstra adım, cildinizdeki stresi alabilir.
Dermatolog Dr. Joshua Zeichner , yaşlandıkça cilt bakım rutininizi geliştirmenin önemli olduğunu söylüyor . 
“40 yaşın üzerinde, cilt bariyeri zayıfladığı için cilt daha kuru olma eğilimindedir. Cilt üzerinde koruyucu bir mühür oluşturmak için yumuşatıcı ve tıkayıcı bileşenlerin bir kombinasyonunu içeren ürünleri arayın.”
Cildinizi uygun olmayan ürünleri bir arada kullanmak sık yapılan bir hatadır. Ürünlerinizi kontrol edin ve ihtiyaçlarınıza göre yenileyin.
Dr. Katz, hem fiziksel hem de kimyasal aşırı peelingin, özellikle olgun cilde sahip olanlar üzerinde yarardan çok zarar verebileceğini söylüyor.
 “Piyasada çok fazla peeling ürünü var. Birçok kadının pratiğime geldiğini ve ciltlerinin tahriş olduğunu, hassas olduğunu ve çoğu zaman kimyasal eksfoliyatörler kullanarak veya agresif bir şekilde yüzlerini ovarak cildini daha genç göstermeye çalıştıklarını görüyorum” diyor.
Bunun yerine Katz, cildinizi her gece yerine haftada bir veya iki kez pul pul dökmenizi ve peeling ürünlerini üst üste karıştırmamaya dikkat edin.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source