5 yaş birden gençleştiren formül! Her gün mutlaka yapın – Posta

Aralık 9, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Cildiniz her daim zamana karşı bir mücadele içindedir ancak günümüzde kirli hava, sigara dumanı ve stresli yaşam koşullar ve en önemlisi sağlıksız paketlenmiş, işlenmiş gıdalar cildin yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle olduğunuzdan daha yaşlı görünmemek için düzenli cilt bakımı önem kazanır. 
Unutmayın, kırışıklıkların oluşmasını engellemek kolay, oluşan kırışıklıkları yok etmek çok daha zordur. Buna rağmen iyi bir cilt bakım rutini ve doğru ürünler cildinizdeki zamanın izlerini silebilir. 
Yaşlanma karşıtı güçlü etkileriyle bilinen bileşenlerle oluşturacağınız doğru bir cilt bakımı, 2-3 ayda sizi 5 yaş birden genç gösterebilir. Peki ama nasıl? İşte Posta.com.tr okurları için yaşlanma karşıtı en güçlü serumlarla hazırlanmış bir cilt bakım rutini…
YAŞLANMA KARŞITI CİLT BAKIMI
Temizlik, cildinizi makyaj yapsanız da yapmasanız da günde 2 defa su ve temizleyici ürünlerle temizleyin. Makyajınız varsa önce makyaj temizleyici kullanın. Daha sonrasında cildinizi su ve temizleyici bir jelle cildiniz en az 1 dakika yıkayın. Yüzünüzü iyice durulayın ve mümkünse sonrasında bir pamuk ve misel su ile silin. 
Serum, cildiniz için hafif ancak yoğun ve etkili bir bakım sağlar. Cildinizin ihtiyacına göre şekillenir. Yaşlanma karşıtı en çok önerilen cilt bakım rutini için 3 farklı serum kullanılabilir.
Nemlendirme, yaşlanma karşıtı en önemli adımlardan biridir. Nemsiz bir cilt kurur ve bu hızla kırışmasına, kırışan yerlerin derinleşmesine neden olur. Cildinizi ne kadar nemli tutarsanız kırışıklıkları da o kadar uzak tutarsınız. Cilt nemlendirme sadece kuru cilt tipine sahip kişiler için değildir, yağlı ciltler de nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Su bazlı nemlendirici cilt bakım rutinleri için daha uygundur. 
Sabah akşam serumunuzu uyguladıktan sonra cildinizi nemlendirerek cildinize nemi hapsedin. 
Göz çevresi bakımı, göz çevresindeki deri çok ince ve hassastır. Çoğu ürün göz çevresine ağır gelir bu nedenle göz çevresi özel bir bakım ister. Yaşlılık izleriniz silmek istiyorsanız uygun bir göz çevresi kremi alarak cilt bakım rutininize dahil etmelisiniz.

Göz çevresi için özel bir ürün almak istemiyorsanız evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem deneyebilirsiniz. Bunun için 1 kaşık chia tohumunu su da bekletin. Jelleşen suyu soğuduktan sonra pamuk yardımıyla göz çevrenize sürün ve bir süre beklettikten sonra durulayın. 
Güneş koruyucu: Uzmanlar cildiniz için tek bir ürün kullanmak istiyorsanız o ürün mutlaka güneş koruyucu olmalı diyor. Hem de yaz kış kullanımı öneriyorlar. Bunun nedeni yapılan araştırmaların, güneşten gelen zararlı ışınları erken yaşlanmanın en büyük nedeni olduğunu göstermesidir. Cildinizi güneşten koruyamazsanız tüm çabalarınız boşa gidebilir.

Güneş koruyucusu, yüzünüze özel olmalı, mineral içerikli olanlar hafif beyazlaştırıyor olsa da cildiniz için daha faydalıdır. Güneş koruyucuyu yanlış seçmek, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. 
HAFTALIK PEELİNG VE BİTKİSEL YAĞ BAKIMI
Yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutinlerinin en önemli parçalarından biri de ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayan peeling uygulamasıdır. 
Peeling, 50 yaşından önce haftada en fazla 2 defa uygulanmalıdır. Peeling için pütürcüklü ürünler cildin üst tabakasında  mikro çiziklere neden olur bu nedenle kimyasal peeling ürünleri tercih edebilirsiniz. Peeling yaparken cildinize nazik davranın. Peeling sonrası cildinizi iyice arındırın. Ürün kalıntılarından kurtulmak için misel su ile cildinizi silebilirsiniz. 
Peeling için akşam bakımını tercih etmek cildinizde lekelenme olasılığını ortadan kaldırır. Peeling sonrası bakım rutininize serum ve nemlendirici ile devam edin. 
Bitkisel yağ bakımı, yaşlanma karşıtı bakım söz konusu olduğunda  doğanın mucizelerinden faydalanmalısınız. Cildiniz için haftada 1-2 defa yoğun yağ bakımı yapabilirsiniz. 
Yağ bakımı cilde en son sürülür. Cildiniz için yaşlanma karşıtı en iyi doğa yağlar arasında, üzüm çekirdeği yağı, aspir çiçeği yağı, gül yağı (gül yağı oldukça yaygın olmasına rağmen saf  gül yağı bulmak pek kolay değildir ancak yaşlanma karşıtı bakım söz konusu olduğunda bu asırlık güzellik parçasını asla hafife almayın)
Cilt bakım yağlarını gece bakımının en son aşaması olarak cildinize temizleme, serum ve nemlendirmenin ardından masaj yaparak uygulayın. Bu aşamada cilt için gua sha taşı gibi, yeşim taşı gibi masaj aletlerini kullanmak için harikadır. Cildinizdeki kan akışını hızlandırır. Gece boyu cildinizde bırakarak sabah iyice arındırın. 

 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler