6 Milyon insanda bir görülüyor! Rh null kan (Altın kan) nedir, kaç kişide var? Altın kan kimlerde görülüyor? – Tgrthaber

Eylül 27, 2022 0 Yazar: admin

Hangi kan grubuna ait olduğumuzu bilmemizin beklenmeyen durumlarda ne kadar hayati bir önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. En yaygın kan grupları ise A,B,0 ve AB olduğu biliniyor. Peki, hiç bu kan gruplarının dışında farklı kan gruplarının olduğunu da düşündünüz mü? Altın kan olarak da bilinen Rh null kan, diğer kan gruplarının aksine, içerisinde Rh antijeni barındırmaz. Diğer kan grupları bu kan grubuna sahip kişilerden kan alamazken, altın kanı olan kişiler, dört ana kan grubundan birine sahip olan herkese kan verebilir. Rh null kan (Altın kan) nedir, kaç kişide var? Altın kanı olan kişilerin özellikleri neler?
RH NULL KAN (ALTIN KAN) NEDİR, KAÇ KİŞİDE VAR? 
Altın kan, bu zamana kadar sadece 43 kişide tespit edilmiştir. 6 milyon insanda bir görülen bu kan grubunun, A, B, AB ve 0 kan gruplarının aksine içerisinde Rh antijeni yer almaz. Sayıca çok az insanda görülmesinden dolayı oldukça tehlikeli olan bu kan grubu, Rh sistemindeki 61 olası antijeni barındırmaz. İlk kez 1961 yılında Avustralya’da bir kadında görülen Altın kana sahip kişilerin şimdiye kadar sadece 43 kişide olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Rh null kan grubuna sahip kişiler kana ihtiyaç duyduklarında diğer kan gruplarından kan alamazlar. Altın kan donör kanıdır fakat, dünya genelinde bu kan grubuna sahip kişilerin çok azı aktif bağışta bulunmaktadır.

ALTIN KAN KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Genetik mutasyonun bir sonucu olarak görülen altın kan, akraba evliliği olan kişilerde, ailelerden geçen anormal gene sahip olan kişilerde ve RHD ve RHCE ya da RHAG olan belirli genlerin değiştirilmesi veya tamamen silinmesi halinde görülür.
Kan grupları
A Rh+ kan grubu, A Rh negatif, A Rh pozitif ve 0 Rh negatif kan gruplarından kan alabilir. A Rh negatif ise A Rh negatif ve 0 Rh negatif kan gruplarından kan alabilir. B Rh pozitif, B Rh pozitif, B Rh negatif, 0 Rh negatif ve 0 Rh pozitif gruplarından kan alabilir. B Rh negatif ise B Rh negatif ve 0 Rh negatif gruplarından kan alabilir. AB Rh pozitif ise genel alıcıdır yani bütün kan gruplarından kan alabilir. AB Rh negatif isr bütün negatif kan gruplarından kan alabilir.  0 Rh pozitif ise 0 Rh pozitif ve 0 Rh negatif gruplarından kan alabilirken, 0 Rh negatif, sadece 0 RH negatif kan gruplarından kan alabilir.
 

source

Linkler