ABD kötü haberi verdi: Toprakta ölümcül virüs bulundu ateş eklem ve baş ağrılarına dikkat! – Tgrthaber

Ağustos 4, 2022 0 Yazar: admin

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 pandemisiyle mücadele sürerken ortaya bir de maymun çiçeği virüsünün çıkması herkesi oldukça sarstı. Dünyayı yavaş yavaş saran virüslere son olarak ise bir yenisi eklendi. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC), Mississippi’nin Körfez Kıyısı’nın toprağında ve suyunda ölümcül bir bakteri bulunduğunu açıkladı. 
ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri’nin açıklamasına göre, yeni virüs ABD’de ilk kez görüldü ve Melioidosis hastalığına neden olabiliyor. Melioidosis, ‘Burkholderia pseudomallei’ adlı bir bakteri türünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık. Kemirgenlerin yanı sıra koyun, keçi, sığırda görülme oranı yüksek. İnsandan insana nadir olarak bulaşıyor ama öldürücü etkisi var. CDC hastalığın “ateş, eklem ağrısı ve baş ağrısı” gibi belirtilerle kendini hissettirdiği söylüyor.

Söz konusu hastalık tipik olarak olarak Güney Asya, kuzey Avustralya gibi tropikal bölgelerde bulunur. ABD’de yıllık ortalama 12 vaka tespit edilirken hastaların çoğu bakterilerin endemik olduğu bir ülkeye seyahat etmişti.
Hastalık en son 2021 yılında dört ayrı eyalette patlak verince, vakaların ithal bir aromaterapi spreyi ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

source