Akaryakıtta 'sahte fatura' oyunu! 1.100 bayiden 300'ü mühürlendi – Tgrthaber

Ağustos 30, 2022 0 Yazar: admin

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne bağlı karyakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibi, bayi ve dağıtıcı ile maden taş ocağı üçgeninde dönen ve devleti milyarlarca lira zarara uğratan sahte fatura vurgununu tespit etti. Yapılan incelemelerde bin 100 bayiden 300’ü mühürlenirken, diğerlerinin ekim ayına kadar kontrol edilmesi bekleniyor.
Sabah’ta yer alan habere göre, söz konusu sahte fatura oyununu, akaryakıt bayileri ve dağıtıcılar birçok yöntemle uyguluyor. Dağıtıcı firmalar aracılığıyla üretilen sahte faturalar bayiler üzerinden piyasaya sürülüyor. Dağıtıcılardan yasal olarak temin edilen akaryakıtın faturası giderlerini yüksek göstermek isteyen son kullanıcılara komisyon karşılığı satılıyor. Akaryakıt da faturasız şekilde kayıt dışı piyasaya sürülüyor. Kayıt dışı temin edilen akaryakıta sahte faturayla yasal görünüm kazandırılıyor. Yazarkasalara müdahale edilerek kayıt dışı akaryakıt satışları siliniyor.

Sahte faturayı kullanan bayi akaryakıtı 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’na aykırı olarak başka bir bayiden faturasız temin ediyor. Tedariki yapan bayi ise yakıtın faturasını komisyon karşılığında maden ve taş ocakları ile hafriyat şirketlerine satıyor.
Faturayı komisyon karşılığı alan şirketler, bunu gider göstererek KDV indirimi temin ediyor. Hatta Kurumlar Vergisi’nden bu faturayı düşüyor. Yakıtı faturasız alan bayi ise, sahte fatura üreticisi kendi gerçek dağıtıcısından fatura temin ederek aldığı yakıtı yasallaştırıyor.
Sahte fatura kesip devleti milyarlarca lira zarara uğratan bayi-dağıtıcı ağından sonra sıra komisyon karşılığı bu bayilerden fatura alan inşaat ve hafriyat firmalarına gelecek.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler