Alzheimer'da yeni umut: İlacı bulundu – Tgrthaber

Kasım 24, 2022 0 Yazar: admin

İngiltere’de uzun zamandır süren Alzheimer çalışmaları umut verici bir sonuca ulaşıldı. Genetik uzmanı Prof. Dr John Hardy, Lecanemab adlı ilacın demansa karşı on yıllardır süren mücadelede “başlangıcın sonunu” işaretleyebileceğine inanıyor. İlaç, hafif demans olanlarda hafıza gerilemesini azaltıyor. İngiltere Alzheimer Araştırma Merkezi’nde görevli D. Susan Kohlhaas, “İnsanlara erken teşhis konulması, araştırma ve tedaviye erken başlanması anahtar olacaktır. Bu bizim için gerçek bir fırsat penceresi” dedi.
Lecanemab’ın klinik denemelerinde, beyindeki toksik amiloid proteini temizlediğini ve 18 ay sonra semptomların ilerlemesini yaklaşık yüzde 27 oranında yavaşlattığı kanıtlandı. İki haftada bir enjeksiyon şeklinde verilen ilacın gelecek yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

“Demans” terimi, beyin hücrelerinin tahribatı ve kaybına yol açan bir beyin hastalığı olan kişilerde sık rastlanan belirtileri kapsıyor. Beyin hücrelerinin kaybedilmesi doğal bir süreçtken demansa neden olan hastalıkta bu olay çok daha hızlı bir şekilde seyrediyor. Demans deyiminin Türkçe’deki en uygun karşılığı “bunama” dır. Demansların büyük çoğunluğunda kişinin işlevselliğinin tekrar düzelmesi mümkün değildir. Beyin tahribatı kişinin bellek, dikkat, konsantrasyon, konuşma ve düşünme gibi zihinsel fonksiyonlarını etkiler ve doğal olarak davranışlarına yansır.
Bunama olarak da bilinmekte olan demans, hafıza ve zihinsel yetilerin bozukluğu sonucu oluşan ve günlük hayatımızı sekteye uğratan hastalıkların hepsini içine alıyor. Alzheimer ise, hafıza kabiliyetinin bozulmasıdır. 

source

Linkler