Araç lastiği değiştirirken nelere dikkat edilmeli? Lastik nasıl değiştirilir? – Tgrthaber

Aralık 12, 2022 0 Yazar: admin

Araç lastiği her mevsim değiştirilmesi ve düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Her zaman yakın alanınızda tamirci bulamayabilirsiniz bu sebeple araç değiştirmek için gerekli malzemelerin çantanızda olması gerekir. Lastik değişimi işlemini yaparken hızlı bir şekilde aracınız yere değer ise aracınızda zarar oluşabilir.Bu sebeple işlemleri doğru ve hızlı bir şekilde yapmalısınız. 
Araba lastiği için gerekli malzemeler;

Araba lastiği değiştirirken gerekli olan malzemeleri temin ettikten sonra yapmanız gereken aracınızı güvenli bir alana çekmelisiniz.
El frenini çektikten sonra takozları yerleştirin.
Takozlar ön lastiklerin arka tarafına konulmalıdır. Daha sonra ise bijonları ya da lastik koruyucularını çıkartın. Bijolar, bijon anahtarı kullanarak saat yönünün tam tersine çevirilerek kolayca çıkarılabilir. Ancak hepsini tamamen çıkartmayın.
Lastiğinizi çıkartırken zaten hepsini çıkartacaksınız.Krikoyu aracınızın altına yerleştirin. Bundan sonra tüm bijonları çıkartabilirsiniz.
Patlak lastiği çıkartın. Aracınızda bulunan yedek lastiği yerleştirin.
Sorunsuz bir şekilde yavaşça krikoyu indirmeniz gerekir. Dikkat edin arabanız dört tekerleğinin birden üstüne tam anlamıyla inmeli. Daha sonra bijonları yeni bir kontrolden geçirin. 
Bijonları elinizle sıkıştırın.  Jant kapağını takın. Son olarak da lastiklerinizi tekrar bir kontrol etmeniz gerekir. 

Aniden aracınızı lastiği patladığında kendiniz araç lastiğini değiştirilebilirsiniz. Çok zamanınızı almayan bu süre yaklaşık olarak 15-20 dakikadır. Tabi bu süre deneyiminizle alakalıdır. Daha önce lastik değiştirmişseniz bu süre daha kısa olacaktır. 
 

source

Linkler