Aşırı Terleme Neden Olur? Çözümü Nelerdir?

Aşırı Terleme Neden Olur? Çözümü Nelerdir?

Eylül 4, 2020 0 Yazar: admin

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme özellikle yaz aylarında ter kokusuyla birlikte kişiyi ve çevresini rahatsız etmektedir. Aşırı terlemenin nedenleri arasında stres, tiroid bezinin fazla çalışması, obezite, şeker hastalığı, korku ve heyecan gibi durumlar bulunmaktadır.

Aşırı terleme, doğuştan gelen bir hastalık olan sempatik sinir sistemi bozukluğunda da görülmektedir. Sempatik sinir sisteminin fazla çalışması çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir.

Aşırı Terleme

Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini korumak için geliştirdiği bir mekanizmadır. Ter vücuttan atılırken zararlı maddeler ve tuzun da vücuttan atılmasını sağlar. Normal seviyenin üstünde terlemeye Hiperhidroz adı verilmektedir.

Aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler ter kokusu nedeniyle sosyal hayatta bazı zorluklarla karşı karşıya gelirler. Ter Kokusuna Bitkisel Çözümler bulunmakta ve doğal yollarla ter kokusunu azaltmak mümkündür.

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terlemeye yol açan sebep bulunduktan sonra eğer hastalık nedeniyle terleme gerçekleşiyorsa öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Terleme durumu doğuştan gelen bir rahatsızlıksa bu probleme yönelik tedaviler uygulanmalıdır.

Aşırı terleme tedavisinde öncelik kıyafet seçimini gözden geçirmektir. Psikoterapi ve ilaç tedavisi aşırı terleme sorununda etkili yöntemlerdir. Aşırı terlemede son tercih edilen yöntem cerrahi yöntemlerdir. Bu tedavi yönteminde hastanın ter bezleri alınır yada sinir uçları kesilir.

Terlemeye karşı Botoks tedavisi de son dönemde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor. İyot solüsyonu ve nişasta kullanılarak kişinin ter bezlerinin bulunduğu bölge ortaya çıkarılır ve botulinum adı verilen zehir enjekte edilir. Yaklaşık 20 dakika süren bu işlem herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır.

Koltuk Altı Terlemesini Önleme

Limon: Akşam yatmadan önce koltuk altına limon suyu sürerek sabah kalktığınızda temizleyin. Limon suyu, koltuk altı bölgenizde terlemeyi azaltacaktır.

Elma Sirkesi: Su ile incelttiğiniz elma sirkesini koltuk altına sürerek 20 dakika bekleyin ve temizlenin. Elma sirkesi terlemeyi önler ve ter kokusunu giderir.

Botoks: Aşırı terleme sorunu olanlar botoks tedavisi yöntemiyle terlemeyi kontrol altına alabilirler. Botoks ile terleme önleme tedavisinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kıyafet Seçimi: Aşırı terleme sorununu çözmek için kıyafet seçimine özen göstermeniz gerekmektedir. Yaz aylarında pamuklu ve hava alan kıyafetler giymeniz terlemeyi azaltacaktır.

Terleme Önleyici Maske

  • Kabartma tozu
  • Limon suyu

Yarım limon suyu ve kabartma tozu hamur kıvamı tutturulacak şekilde oranlanır ve karıştırılır. Elde edilen karışım koltuk altına sürülerek 10 dakika beklenir ve ardından temizlenir. Haftada 3 gün tekrarlandığında koltuk altı bölgesindeki dayanılmaz ter kokularını önleyecektir.

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir

Ayak bileklerine gelecek seviyede sıcak suyu temiz bir leğen içine doldurun. Suyun içine 5 paket poşet çay atıp rengini vermesini bekleyin. Su ılıdığında ayaklarınızı suya sokun. Bu yöntem ayaklarınızdaki bakterileri öldürecek ve kötü kokuların giderilmesini sağlayacaktır.

Linkler