Ayak bakımı rehberi: Evde ayak bakımı nasıl yapılır? Ayak bakımı nasıl olmalı? – Posta

Ağustos 3, 2022 0 Yazar: admin

Gün boyu sizi taşıyan ayaklarınızın sadece estetik görünüm için değil sağlıkları için de bakıma ihtiyaçları var.
Ayak bakımı, ölü derilerin atılmasını sağlayan ayak peelinginden, topukların yenilenmesine, yumuşatma ve masajdan, harika görünen tırnaklara kadar tüm ayağınızın sağlığını ve güzelliğine katkı sağlayan bir dizi bakım rutinini içerir.
 
Ayak bakımı, tırnaklardan topuklara kadar ayaklarınızı ölü hücrelerden arındırmayı, ayaklarınızı derinlemesine temizlemeyi ve rahatlatmayı içeren ayakları besleyen ve nemlendiren tırnakları da içine alan komple bir bakımdır. 
Ayak bakımı nasıl yapılır? 
İdeal bir ayak bakımı 4 adımdan oluşur
Ayak bakımının ilk aşaması ayak peelingidir.
Haftada 2-3 kez ayak peelingi uygulayabilirsiniz.
Bunun için hazır ürünler kullanabileceğiniz gibi, ev yapımı doğal maskelerden faydalanabilirsiniz.
Ayak bakımının bu aşaması tüm gün kapalı duran ayakta biriken ölü hücreleri, kurumuş ve çatlamış eski cilt yapısının temizlenerek ayak derinizin nefes almasını sağlar.
Ölü deriyi nazikçe dökmek için bir sünger taşı veya ayak fırçası kullanabilirsiniz
Ayak bakım suyu için ayaklarınızı besleyecek bir çok alternatif var. 
Ilık su, ölü derilerin arınmasını engellerken, soğuk su kan akışını hızlandırır ve ayaklarınızı dinlendirir. Damarlanmaları azaltır. Ilık su ile başlayarak, ayak peelingi sonrası soğuk suyla devam edebilirsiniz. 
 
 
 
 
Yorgun bir günün ardından masaj içerikli bir ayak bakımı sandığınızdan çok daha keyif verici ve sağlıklı olabilir.
Kan dolaşımını hızlandırmak için soğuk su tercih edebilirsiniz.
Daha sonra ayaklarınıza nemlendirici sürerek masaj yapın
Masaj kan akışını uyarır ve yatmadan önce günde 10-20 dakikalık bir seans, bacaklarda ve ayaklarda dolaşımı önemli ölçüde iyileştirebilir. 
 Ayak tabanı üzerindeki akupresür noktalarına baskı uygulamak, orada biriken gerginliğin çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilir.
Herhangi bir masajda olduğu gibi, yatmadan önce birkaç dakikalık ayak masajı, rahatlamanıza ve uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir . 
Masaj sırasında sizi rahatlatmanın yanı sıra, sık yapılan ayak masajı seansları da daha uzun süreli etkilere sahip olabilir. Bazı araştırmalar, düzenli ayak masajının kaygıyı %50’ye kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir . 
 
Ayak tırnaklarınızın bakımı, tırnaklarınızın bakımı kadar önemlidir. Bakımlı ayak tırnakları hemen görünmese de ayaklarınızı daha rahat hale getirir ve mantar tırnak enfeksiyonları gibi sorunları önler.
İşte batıksız mantarsız sağlıklı ve estetik ayakları için ayak tırnağı bakımının incelikleri…
 
Ayak bakımında tırnaklar olmazsa olmazdır. Genç yaşlardan itibaren düzenli bir tırnak bakımı rutini, ilerleyen yaşlarda artan batıkların, tırnak düşmelerinin önüne geçer. 
Tırnaklar, bakımlı keskin makaslar kullanılarak düz kesilmelidir. Bunları kesmek için en iyi zaman, banyo veya ayak banyosundan sonra tırnakların daha yumuşak olduğu zamandır. Hafifçe kavisli olmalarını istiyorsanız, kenarları bir törpü kullanarak hafifçe yuvarlatmalısınız, ancak her zaman düz kesmeli ve bir törpü ile bitirmelisiniz. 
Ayak tırnaklarınızı törpü yardımıyla şekillendirerek daha düzgün bir görünüme kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı şekillendirirken tırnak içlerine yanlara fazla girmeyin, bu batıklara neden olabilir. Bunun yerine sistemli bir törpüleme ile tırnağınızın zaman içinde şekillenmesi için gerekli zamanı  ona verin. 
Ayak tırnaklarınıza bakmanın bir diğer önemli kısmıda tırnak etlerinin bakımıdır. Onları kendi kendinize kesmeyi denemeyin. Bunun yerine onları bakın ve düzenli şekilde geri itin. Tıpkı parmaklarınızla yaptığınız gibi, iyi bir manikür kremi veya ayak kremi uygulayın ve yumuşadıklarında düzgün şekilli bir çubukla nazikçe geri itin. 
Onları çok fazla geri itmeyin ya da yırtılmalarına neden olabilirsiniz, bu da enfeksiyonlara neden olabilir.
 
İdeal olarak, keserken 1-2 milimetre tırnak bırakmalısınız. Tırnaklar ayda yaklaşık 2 mm uzar, bu nedenle onları 4-8 haftada bir kesmek idealdir. 
Ayak tırnaklarınızı düzgün bir şekilde kesmek zor olabilir.
Batık ayak tırnakları genellikle ayak tırnaklarınızın kötü kesilmesinin bir sonucudur.
Onları çok kısa kesmek en yaygın nedenlerden biridir ve son derece acı verici olabilir.
Tırnak, tırnak yatağının kenarını keserek diyabet gibi altta yatan hastalıkları olan kişiler için çok tehlikeli olabilen enfeksiyonlara neden olabilir.
Batık tırnağınız varsa bir kaç ay tırnak kesiminizi profesyonel ellere bırakarak, tırnağın doğru şekilde uzayıp derinizin alışmasını sağlayarak daha sonra evde kesime geçebilirsiniz.
Tırnakların kalınlaşmasına neden olan ayak tırnağı mantarı şaşırtıcı derecede yaygındır. Buna sahipseniz, Podiatristiniz tarafından tedavi edilmesi en iyisidir. 
Reçetesiz tedaviler olsa da, çoğu mantar enfeksiyonu tırnağın derinliklerine yerleşir ve profesyonelce tedavi edilmesi gerekir. 
Mantar enfeksiyonu olan tırnakları kesmek de kendi başınıza yapmak kolay değildir ve tırnağa daha fazla zarar verebilir, bu nedenle en iyi şekilde bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler