Ayak şişmesine ne iyi gelir? Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ayak şişmesine ne iyi gelir? Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Eylül 26, 2020 0 Yazar: admin

Ayak şişmesine ne iyi gelir?

Ayak şişmesi ayak boyutunun normal de sahip olduğu ölçülerine göre artması durumudur. Ayağın normalden daha büyük olmasının,şişmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Bunlar ayakta bir kırılma durumu, çıkık, kas rahatsızlıkları ve bunların yanında başka etkenlerden kaynaklı olabilir.

Ayak şişmesine neden olabilecek en önemli sebepler;

Gebelik

Gebeliğin 6.ayından itibaren ayaklarda şişme görülebilmektedir. Bu hamile kadınlar için rahatsız edici bir durumdur. Gebelik ilerledikçe ayaklardaki şişmeler ayakların ayakkabıların içine sığamayacağı boyuta kadar ilerleyebilir.

İlaçların yan etkileri

Birçok ilacın kullanımından sonra vücutta sıvı toplama ve şişmeye neden olmak gibi yan etkileri bulunmaktadır. Diyabet hastalığı için kullanılan ilaçlar, antidepresanlar, hormon ilaçları ve kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar ayaklarda belirgin bir şişmeye neden olabilmektedir.

Yaralanma

Ayak ve bilek kısımlarında meydana gelen yaralanmalar ayakta şişmeye neden olabilmektedir.

Enfeksiyon

Vücutta olan bir enfeksiyon durumu bölgesel olarak şişmelere neden olabilir.

Hastalıklar

Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve kalp hastalıklarının görüldüğü kişilerde ayak şişmeleri gözlenebilmektedir.

Lenfödem

Vücuttaki lenf sıvısının lenf damar tıkanmasına bağlı olarak şişmeler oluşabilir.

Kan pıhtılaşması

Kan damarlarının pıhtı nedeniyle tıkanması ile şişkinlikler meydana gelebilir.

Ayak şişmesinin belirtileri nelerdir?

  • Ayakta şişmenin olduğu bölgede renk değişimi görülebilir. Bu renk değişimi daha koyu bir renge geçiş ya da saydam bir renk değişimi olabilir.
  • Şişmeyle beraber ayak parmaklarının hareketi azalır ve zorlaşır.
  • Gebeliğin 6. ayıyla beraber ayaklarda gözle görülür bir şişme meydana gelebilir.
  • Ayaklarda oluşan şişme herhangi bir zehirlenme durumundan kaynaklandığında, derinin bir kısmında siyah renk değişimi görülebilir.
  • Mantar veya enfeksiyon durumlarında şişmeye eşlik eden koyu sarı renkte bir renk değişimi görülür.
  • Kırık ve çıkık gibi bir durumun oluşma riskinin bulunduğu durumlarda ayaktaki şişmeye bir önlem alınmadığı takdirde derinin rengi koyulaşmaya başlar.

Ayak şişmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Ayaklarınızda birçok nedenden kaynaklı olarak şişme oluşmuş olabilir. Bu durumda ayak şişi tedavisi için ilk yapılması gerek doktora görünmeniz ve ayaklarınızın şişme nedeninin en kısa sürede bulunmasıdır. Doktorunuz ayak şişine neden olan faktörü belirledikten sonra uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Doktorunuzun uygun görmesi şartıyla bitkisel tedavi yöntemleri ve egzersizleri evde kendinizde uygulayabilirsiniz.

Egzersiz

Doktorunuzun size belirleyebileceği ya da sizi bir fizik tedavi alanına yönlendirmesiyle basit egzersizler yapabilirsiniz. Bu sayede ayağınızdaki şişmenin geçmesi ve eğer hareketinizi kısıtlayan bir durum var ise onun ortadan kalması için çalışmalar yapmış olursunuz.

Masaj

Ayak şişlerine karşı masaj uygulamak etkili bir yöntemdir. Ilık su ile ayaklarınıza düzenli olarak yumuşak hareketlerle masaj uygulamanız şişliğin yavaş yavaş azalmasını sağlayacaktır. Eğer ayağınızdaki şişlik bir enfeksiyon durumundan kaynaklanıyorsa bu durumda hijyene çok dikkat etmelisiniz.

Şişlikler için uygulayabileceğiniz bazı bitkisel yöntemler bunlardır;

Maydanoz

Maydanoz çok etkili bir idrar söktürücüdür. Bunun yanında etkili bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Maydanoz tüketimiyle enfeksiyonlardan kaynaklı olarak oluşan şişliklere karşı etkili bir çözüm oluşturmuş olacaksınızdır.

Karahindiba

Karahindiba maydanoz gibi idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Vücudun su toplamasını engelleyerek, şişmenin azalmasını sağlamaktadır. Karahindibayı çay olarak tüketebilirsiniz. Ayaklarda şişin düzenli kullanımda azaldığını gözlemleyeceksinizdir.

Ginkgo Biloba

Ayak ve bacaklarda görünen su toplanmasından kaynaklı şişkinlere karşı uygulanabilecek etkili bir yöntemdir. Düzenli kullanım ile ayak şişinin oluşumuna sebep olan bir dolaşım problemi mevcutsa eğer bu sorunun ortadan kalkması sağlanmış olur.

ayak ağrısına ne iyi gelir

Nane

Nane yağının ayaklarda oluşan ödemde etkili olduğu düşünülmektedir.

Naneyi suya koyup iyice kaynattıktan sonra su dayanabileceğiniz bir ılıklığa kavuşana kadar bekleyiniz. Hazırladığınız su ile ayaklarınızı yıkayın. Ve sonra ılık su ile ayaklarınızı durulayınız. Bu şekilde nane kokusuyla ve içeriğiyle ayaklarınızın ferahlayıp rahatlamasını sağlayacaktır. Düzenli kullandığınız takdirde ayaklarınızda oluşabilecek ödeme karşı önlem almış olacaksınızdır.

Ayak şişmesi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sağlıklı beslenme

Ayak şişmesi gibi bir durum yaşıyorsanız buna beslenme şeklinizde neden olabilmektedir. Bu süreç boyunca yediklerinize dikkat ederek ayaklarınızda oluşan şişliğin yediklerinizden kaynaklı olup olmadığına bakınız. Tuza hayatınızdan çok fazla bir yer veriyorsanız eğer tuzun sağlık açısından olan zararlarını hatırlamalısınız. Fazla tuz tüketimi vücutta ödeme, ayaklarda şişmeye, damar tıkanıklığı ve bir sürü probleme neden olabilmektedir. Kilo almaya neden olmasından kaynaklı olarak eklem problemleriyle beraber ayak şişmesine dolaylı olarak etken olabilmektedir.Kafein ve asitli içecekleri tüketiminizi de azaltmanızda yarar vardır.

Sigara kullanımı

Sigaranın vücuda verdiği zararlar çok fazladır. Bu zararların arasında ayak şişi de mevcuttur. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız hiç ertelemeden sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Çünkü sigaranın neden olduğu tehlikeli hastalıkların belirtisi olarak ayak şişmesi ortaya çıkmış olabilir.

Sıvı tüketimi

Ayaklarınızda şişme gibi bir durum mevcutsa eğer su tüketiminizi arttırmanızda yarar vardır. Su tüketiminizi arttırmanızla beraber vücudunuz ayak şişine neden olan zararlı maddeleri hızlı bir şekilde vücuttan atabilir.

Magnezyum takviyesi

Vücutta magnezyum eksikliğinin var olduğu durumlarda belirti olarak ayaklarda şişme görülebilir. Doktor kontrolü altında doktorunuzun uygun görebileceği miktarda magnezyum takviyesi yapılabilir.

Linkler