Ayaklar Neden Ağrır? Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayaklar Neden Ağrır? Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eylül 27, 2020 0 Yazar: admin

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir

Eski inanışlara göre ayaklar insan vücudunun en önemli yerlerinden biridir. Ayak ağrıları bu inanışlara göre vücudun belirli bölgelerindeki sorunları işaret ediyor ve bu sorunları gidermenin yolu ayakları rahat ettirmekten geçiyor. Çoğu zaman yorgunluk sebebiyle ayak ağrısı meydana gelse de bazı durumlarda ayak ağrıları daha farklı sorunların habercisi olabilmekte. Ağrıları hafifletmek için ayak bakımı uygulamalarına göz atabilirsiniz.

el ayak bakımı

Ayaklar Neden Ağrır

  • Topukta çatlaklar bulunması ayak ağrısı yapabilmektedir.
  • Ayak nasırları, ayak ağrılarının tek sebebi olabilir.
  • Ayağınızda bulunan açık yaralar ağrıya sebep olabilir.
  • Tırnak batması sebebiyle ayak parmaklarınızda ağrı hissedebilirsiniz.
  • Genetik nedeniyle ayak anatomisinde meydana gelen yapısal bozukluklar.
  • Özellikle hamilelik döneminde ayaklara fazla yük binmesi sebebiyle ağrılar meydana gelebilir.
  • Yanlış ayakkabı seçimi ve bu ayakkabıların uzun süre kullanımı.
  • Gün içinde uzun süreler ayakta durmak.

Ayak anatomisindeki genetik bozukluklar ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Bu tip ağrılarla başa çıkabilmek için mutlaka ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Tırnak batması ve nasır gibi rahatsızlıklar da ciddi ağrılar oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda uzman yardımı almak gerekebilir. Hamilelik döneminde alınan kiloya bağlı olarak ayaklara fazla yük binmekte ve ağrılar oluşabilmektedir.

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer

Uzun süre ayakta durmak yada yürümekten dolayı oluşan ayak ağrıları, en sık rastlanan ayak ağrılarındandır. Sızlama ve şişkinlik şeklinde beliren ağrılar, ilerleyen evrelerde ayakta su toplanması şeklinde de görülebilir. Yorgunluk nedeniyle oluşan ayak ağrılarını, ayaklarınızı tuzlu suda bekleterek giderebilirsiniz. Tuzlu su, ayakta biriken ödemin atılması ve şişliğin inmesini sağlar. Ayaklarınızın sığabileceği bir kovanın içine su doldurun ve 1 çay bardağı tuzu bu suda eritip ayaklarınızı 15 dakika suda dinlendirin.

Yorgunluğa bağlı ayak ağrılarını geçirmenin bir diğer yöntemi ise şok tedavisidir. Ayaklar önce soğuk su dolu kovaya sokulur, ardından sıcak su dolu kovaya sokulur. 10 dakika boyunca bu işlemi tekrarlayarak ayak ağrılarının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Linkler