Bacak şişmesi neden olur, sebepleri neler, nasıl geçer? Ödem nasıl atılır? – Yeni Akit

Temmuz 19, 2022 0 Yazar: admin

Konu Başlıkları

Yumurta fiyatlarına rekor zam
YKS’nin İHL’li şampiyonları
Rusya’ya SİHA satılacak mı? Bayraktar’dan dünya gündemine oturan açıklama!
FETÖ’nün sızmadığı yer kalmamış! 34 gözaltı daha
FETÖ kışladan DEAŞ ile çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’da
AK Parti’den teşkilatlara uyarı! “Sorunları tespit ettik”
19 Temmuz1983: Refah Partisi’nin Kurulması
19.07.2022 Günün Âyet ve Hadisi
İngiltere’de Rishi Sunak adım adım başkanlığa yürüyor
Sıkça karşılaşılan bacak şişmesine ne sebep olur, bacak şişmesine ne iyi gelir, bacak şişmesi nasıl geçer? Bacak şişmesi tedavisi yazımızda. Vücutta oluşan ani ve aşırı şişlik olarak tanımlanan ödem, özellikle el ve ayak bölgesinde adeta balonla şişirilmiş gibi bir görüntüye sebep olur. Ödem nasıl atılır sorusuna cevap arayanlar için detaylı bir araştırma gerçekleştirdik.
Bacak şişmesi çoğunlukla hastalık olmamakla birlikte vücutta su toplama da diyebileceğimiz özellikle kadınlarda sıklıkla karşılaşılan ödemsel şikayetlerden biridir. Bacak şişmesinin nedenleri daha çok yenilen içilen şeylerden kaynaklı olabileceği gibi, tedavisi de yeme ve spor alışkanlıklarının değişmesi ile gerçekleştirilebilir.

Bacak Şişmesi Neden Olur? Başlıca Nedenleri Neler?

Gebelikte Bacak Şişmesi
Bacak şişmesinin en sık görülen sebebi hamileliktir. Daha çok vücut ödemi şeklinde görülen şişme ayaklarda kendini daha fazla belli eder ve korkulacak bir durum değildir. Gebelikte bacak şişmesi gibi durumlar gayet normaldir. Gebeliğin sonlanmasından ortalama bir ay sonra şişlikler kendiliğinden inecektir.
Ödem Sebebi İle Bacak Şişmesi
Bacak şişmesinin bir diğer sebebi ise ödemlerdir. Ödemler tüm vücutta karşılaşılabilen doğal bir yoldur. Ödemlerin oluşumunun sebebi vücutta su birikmesidir. Vücutta belli bir bölgede su birikmesiyle oluşan ödemler bacaklarda da oluşabilir. Bacaklarda oluşan ödemlerin geçmesi için yapılabilecek en iyi yöntem hareket etmektir. Ödemi su içerek ve hareket ederek atabilirsiniz.

Hastalık Sebebi İle Bacak Şişmesi
Bacak şişmesinde ki bir diğer sebepse hastalıklardır. Bazı hastalıklar bacak şişmesine sebep olabilir. Romatizmal hastalıkların bacak şişmesine sebep olabileceği gibi kalp ve damar hastalıkları da bacak şişmesine sebep olur.

Kadın – Aile
Karbonatın 10 faydası! Asla karbonat kullanılmaması gereken yerler
Bacak Şişmesi Nasıl Geçer? Bacak Şişmesinin Tedavisi
Bacak şişmesi nasıl geçer? sorusuna verilecek en güzel cevap, bacak şişmesinin tedavisinin yapılabilmesi için soruna göre bir çözüm üretilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bacak şişmesine neden olan durumlar tespit edilmesinin akabinde tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.
Bacak şişmesinin sebebi eğer ki ödemse o halde çözüm olarak da ödem attırıcı bir yol izlenmelidir. Ödem atmak için tercih edilecek özel kürler bulunmaktadır. Mesela limonlu su doğal ödem attıran bir etkiye sahiptir.
Bacak şişmesinin bir diğer sebebiyse hastalıklardır. Eğer ki herhangi bir hastalıktan dolayı bacak şişmesi problemi yaşıyorsanız o halde önce hastalığınıza çözüm bulmak için uzman bir doktora gözükmelisiniz.
VÜCUTTAKİ ÖDEM NASIL ATILIR?
Ödem, bir ilacın yan etkisi olarak meydana gelebilir ya da bir karaciğer, kalp, böbrek hastalığının belirtileri arasında yer alabilir. Bu yüzden ödemin hangi sebepten ötürü oluştuğunun tespit edilmesi, tedavinin planlanabilmesi açısından önem taşır. Vücuttaki biriken ödem sonrası özellikle el ve ayaklarda şişmeler meydana gelir. Bu şişliklerin birden farklı nedenleri vardır.
HAMİLELİKTE ÖDEM NASIL ATILIR?
Gebelik döneminde anne adaylarının damarlarında dolaşan kanın hacmi yaklaşık %50 oranında artar. Artan kan hacmiyle birlikte damarlarda bir miktar genişleme olur. Fazla sıvının bir bölümü doku içerisindeki hücrelerin içine dolar ve bu sebeple şişlikler meydana gelir. Bu yüzden hamileyken su tüketimini olabildiğince artırmak hem bebeğin sağlığı için hem de vücutta ödem oluşmaması için önemlidir.

Kadın – Aile
Çörek otu yağının cilde faydaları nelerdir? Diğer İnanılmaz faydaları sizi şaşırtacak
TROMBOFLEBİT
Tromboflebit, bir kan pıhtısının neden olduğu damar iltihaplanmasıdır. Genellikle bacaklarda, cildin yüzeyine yakın damarlarda veya daha derinlerde oluşabilir. Sık karşılaşılan tromboflebit belirtileri;
Ağrı,
Sıcaklık hissi,
Deride hassasiyet,
Kızarıklık,
Şişlik (ödem) şeklinde sıralanabilir.
Yüzeysel tromboflebitte bazen etkilenen damar gözle görülür şekilde tıkanır ve tamamen kırmızı bir hal alır.
VARİS
Özellikle damarlarınız genişlediğinde ve kanla dolduğunda varisler ortaya çıkar. Varisli damarlar tipik olarak şişmiş ve kabarık görünür ayrıca mavimsi-mor veya kırmızı bir renge sahiptirler. Genellikle ağrılıdırlar ve kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilerler. Özellikle kadınlarda bu durum çok yaygındır. Dünya nüfusunun yaklaşık %25’i varisli damarlara sahiptir. Varis genelde alt bacakta meydana gelir. Nedenleri arasında hamilelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, şişmanlık ve ailede variköz venler yani varisli damarlara sahip kişiler olmasıdır.
KALP YETMEZLİĞİ
Kalp yetmezliği, kalbin vücuda yeterli miktarda kan tedarik edememesi şeklinde tanımlanabilir. Yeterli kan akışı olmadan, tüm ana vücut fonksiyonları bozulur. Kalp yetmezliği olan bazı kişilerde, kalp vücuttaki diğer organları desteklemek için yeterli kan pompalamakta güçlük çeker. Kalp yetmezliği kalbin sağ veya sol tarafını veya her ikisini aynı anda etkileyebilir. Hastalığın belirtileri arasında; aşırı yorgunluk, ani kilo alımı, iştah kaybı, kalıcı öksürük, düzensiz nabız, kalp çarpıntısı, karın şişmesi, nefes darlığı, bacak ve ayak bileğinde şişme ve çıkıntılı boyun damarları yer alır.

ÖDEM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Özellikle kol ve bacak bölgelerinde, cildin altındaki dokunun şişmesi
Gerilmiş veya parlak cilt
Parmağın birkaç saniye basılı tutulmasıyla birlikte bölgede bir çukur oluşması
Yüz, gözler ve ayak bileklerinde şişlik
Sert ve ağrıyan eklemler
Baş ağrısı
El ve boyun damarlarının belirginleşmesi
Kilo kaybı ya da kilo alımı
Yüksek nabız atımı ve kan basıncı
Karın ağrısı
Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler
Mide bulantısı ve kusma
Görme bozuklukları
Ödem nasıl anlaşılır sorusuna cevaben sayılan bu belirtiler dikkate alınmalıdır. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının yaşanması halinde mutlaka bir dahiliye ya da nefroloji uzmanına başvurulması gerekir.

ÖDEM AĞRI YAPAR MI?

Kadın – Aile
Varis neden olur, nasıl geçer? Sarımsak ile evde varis tedavisi
Vücudun pek çok bölgesinde oluşabilen ödeme özellikle el, bacak, ayak ve ayak bileklerinde rastlanır. Eğer ödem bacakta oluşmuşsa ağrı meydana gelebilir. Çünkü ödem oluştuğunda kan birikimi fazla olduğu için bacak çok daha ağırlaşır ve yürüyüşü dahi etkiler. Özellikle şişman insanlarda ağrı daha fazla görülür. Ödem kalp problemlerinden kaynaklanıyorsa her bir bacak 5 ya da 10 kilo arasında bir ağırlığa ulaşabilir ve günlük yaşantıyı fazlasıyla etkileyebilir.
ÖDEM NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Ödemin tam anlamıyla tedavi edilebilmesi için öncelikle altında yatan sebeplerin teşhis edilmesi gerekir. Hafif ödem genellikle kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Özellikle bacaklardaki ödem nasıl giderilir diye merak ediyorsanız öncelikle bacaklarınızı kalp hizasından yüksekte tutmalısınız. Ayrıca her saat başı beşer dakikalık yürüyüşler bacaklardaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Yürüyüş sizi hem rahatlatır hem de yeterli miktarda su tüketmenizi sağlar. Ödem vücuttan nasıl atılır sorusuna cevaben uygulanabilecek diğer yöntemler aşağıdaki gibidir:
Bol su tüketmek, ödemi vücuttan atabilmek için gereken yegane yöntemlerden biridir. Vücudunuzu temizlemek için günde en az 6-8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca fazla tuz tüketimi de başlıca ödem sebeplerindendir. Bu yüzden tuzu azaltın, hatta mümkünse tamamen bırakmaya çalışın.
Alkol ve kafein hem genel vücut sağlığını olumsuz anlamda etkiler hem de ödem oluşumuna sebep olur. Bu yüzden alkol ve kafeinden uzak durun. Alkol ve kafein sizi dehidre edebilir yani susuz bırakabilir.
Eğer ödem bileklerinizde ve ellerinizdeyse kollarınızı her 30 dakikada bir yüksekte tutmaya çalışın. Bu hareket vücudunuzda biriken sıvının dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.
Masaj yaptırmak da kısa sürede ödem yok etme konusunda oldukça etkili yöntemlerden biridir, çünkü masaj vücuttaki fazla sıvıyı harekete geçirebilir. Özellikle lenfödem masajı vücudun lenfatik sistemini harekete geçirerek bağışıklığı destekleyen bir uygulamadır.
Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa bedeninize uygun olan egzersiz programları uygulayabilirsiniz.
Karbonhidrat içeren gıdaları olabildiğince az tüketmeye çalışın. Bunun yerine ara öğünlerde kefir ya da yoğurt tüketebilirsiniz.
Şekerden olabildiğince uzak durun, çünkü şeker aşırı derecede su tüketimine sebep olur. Böbrekler sadece ihtiyaçları kadar suyu süzerler. Bu yüzden fazla su vücutta hapsolarak ödeme oluşumuna uygun zemini hazırlar. Ödem ne sebeple olursa olsun tedavi edilmezse halsizlik, gözlerde şişme, yorgunluk, çabuk yorulma, nefes darlığı, bacaklarda varis, aşırı terleme ve sıcağa karşı tahammül gösterememe gibi rahatsız edici durumların oluşmasına sebep olabilir. Ödemin zararları arasında beyinde görülen ciddi hasardan da bahsetmek gerekir. Beyin ödemi çok ciddi bir durumdur. Eğer ödem beynin parietal bölgesinde oluşmuşsa konuşmada güçlüğe, görme, koklama ve duyma problemlerine sebep olur. Ayrıca şiddetli baş ağrılarıyla kişinin yaşam kalitesini düşürür.
 

Kadın – Aile
Beyazlayan saçları eski haline kavuşturan patates yöntemi ve Ahmet Maranki’den tarif
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 30 milyar dolarlık yeni “F-35 Lightning II” siparişi vermeye hazırlanıyor.
Trabzon’un Of ilçesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Sefa Dönmez, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti…
Sokak röportajları ile bilinen ve “bankamatik faresi” olarak anılan Arif Kocabıyık, açık kalp ameliyatının anlatıldığı bir videoyu sosyal me..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0132 sn.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler