Bademcik iltihabı sandı, gerçek bambaşka çıktı! Konuşmakta bile … – Tgrthaber

Aralık 28, 2022 0 Yazar: admin

İngiltere’nin Stockport bölgesinde yaşayan 51 yaşındaki Lisa Gooddy, müşteri hizmetlerinde telefon operatörü olarak çalıştığı için bütün gününü konuşarak geçiriyordu. Bir süre sonra sesinin değiştiğini fark eden kadın, ses değişikliğine boğazındaki ağrı ve bademciklerinde oluşan beyaz lekeler de eklenince bunun bademcik iltihabı olduğunu düşünerek aile hekiminden randevu aldı. 3 çocuk annesi kadın, tıpkı kendisini kontrol eden pratisyen hekimler gibi durumundan şüphelenmedi.
Gittiği aile doktoru antibiyotik tedavisi verdiği kadını evine gönderdi. Ancak kullandığı ilaçlara rağmen Lisa’nın durumu kötüye gidiyordu. Sürekli yorgunluk yaşıyordu. Gittiği 3. doktor boynundaki lenf bezlerinin şiştiğini görünce onu bir uzmana yönlendirdi. 22 Aralık 2020 tarihinde kadının sorunlarının sebebi belli oldu ve kendisine bademcik/tonsil kanseri teşhisi konuldu. 

Lisa’nın boynundaki tümör yaklaşık altı santimetreydi, doktorlar hastalığa HPV virüsünün neden olduğunu söylediler. Çoğu insanda büyük sorunlara neden olmayan HPV virüsünün bazı türleri genital siğillere veya kansere neden olabilir. Tedavisine 50. yaş gününden bir gün önce başlayan kadın yoğun radyoterapi ve kemoterapi kürleri aldı. Meşakkatli tedavi süreci kadının yüzünde ve boynunda derin yanıklara neden oldu. Radyoterapinin tükürük bezlerine zarar vermesi sonucu Lisa ciddi bir ağız kuruluğu yaşamaya başladı. Bu da konuşma, yutkunma, çiğneme, Yemek yeme gibi günlük eylemelerini etkilemeye başladı.
Lisa tedavi sürecindeki fotoğraflarını insanlarla paylaştı ve şunları söyledi: “Ağzınızı mutlaka kontrol edin. Herhangi bir değişikliği görüp harekete geçmeniz için yapmanız gereken kontrol sadece 2 dakikanızı alıyor. Ağzınızda ve boğazınızda farklı görünen bir yer varsa vakit kaybetmeden bir uzmana görünün, sakın kontrollerinizi ertelemeyin.”  

source

Linkler