Bağırsak mantarı nedir, neden olur? Candida mantarı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? – Tgrthaber

Temmuz 18, 2022 0 Yazar: admin

Bağırsak mantarı (Candida mantarı), son zamanların en çok merak edilen ve araştırılan konuları arasında yer alıyor. Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden, soluduğumuz havadan bile maruz kaldığımız olumsuz koşullardan etkilenerek vücudumuzun türetmekte olduğu mantar türlerinden biri olan bağırsak mantarının belirtileri ve tedavi yöntemleri üzerine pek çok soru soruluyor. İşte Candida mantarı olarak da bilinen bağırsak mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri…
Eşeyli üreme yöntemi ile çoğalan ve tıp dilinde Candida mantarı olarak bilinen mantar türüne bağırsak mantarı denilmektedir. Gün içinde tüketilen gıdaların sindirilmesi ve emiliminin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır.

İnsan vücudundan bulunan bir mantar türü olan bağırsak mantarı (Candida mantarı), bazı durumlarda artış gösterebilmektedir. Bu da çok sayıda hastalığın meydana gelmesine neden olur. Peki bağırsak mantarı neden olur?Tüketilen besinlerin yanı sıra psikolojik alt nedenleri de olabilen bağırsak mantarının nedenleri şu şekildedir:
Tek hücreli bir mantar türü olan bağırsak mantarı (candida mantarı), bağırsaklarımızın normal florasında da bulunmaktadır. Bağırsaklarımızda, insan vücudu için faydalı olan bakterilerle birlikte yaşamaktadır. A, D, E, K vitaminleri bu bakteriler tarafından üretilmektedir. Bu bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalması, insan vücudunda bazı problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu da normal florada bakterilerle bir denge halinde bulunan candidanın çoğalmasına zemin hazırlar. Böylece bağırsak bakterilerinin neden olduğu birçok rahatsızlık kendini göstermeye başlar.
Candidanın hızlı bir şekilde çoğalması ile birlikte çok sayıda rahatsızlığın gün yüzün çıkmasına neden olan bağırsak mantarı, çeşitli reaksiyonlarla kendini belli etmektedir. Bağırsak mantarı belirtileri şu şekildedir:
 

Bağırsakların doğal florasında yer alan candidanın hızlı bir şekilde çoğalması sonucu vücuda zarar vermeye başlayan bağırsak mantarının tedavisinde ilaç yeterli etkiyi göstermemektedir. Bu durumun yinelenmemesi için su tüketiminin artırılması, düzenli bir beslenme ve spor programının ayarlanması çok daha etkili olacaktır. Paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması, toksin atıcı besinler ve içeceklerin tüketiminin artırılması gerekmektedir. Fakat su tüketimi, bağırsak mantarı ile mücadelede en etkili yöntem kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra elma sirkesinin de bağırsak mantarının atılmasında etkili olduğu belirtilmektedir. Her gün 1 bardak su içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak tüketmek, bağırsak mantarıyla mücadelede büyük bir önem teşkil etmektedir.

source