Bakan Koca'dan asistanlara müjde: Gece nöbetinden sonra izin – Tgrthaber

Eylül 3, 2022 0 Yazar: admin

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yönetmeliğe ilişkin açıklamada bulundu.
Yönetmeliğin getirdiği sınırlama sonucunda asistanların artık 3 günde birden daha sık olmamak kaydıyla ayda en fazla 8 nöbet tutacağını belirten Bakan Koca, gece nöbeti tutan asistanların ertesi gün görevlendirmeyeceğini açıkladı. Bakan Koca ayrıca, yarın yapılacak olan TUS için başvuruda bulunan İntörn Doktorların ise sınava girmelerine engel bir durum bulunmadığını söyledi.
Yarın yapılacak Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) için başvuran intörn doktorların sınava girmelerine engel bir durum bulunmadığını belirten Koca, “Resmi Gazete’de yayımlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği mevcut başvuruları kapsamıyor. TUS’a girecek tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.
Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin getirdiği sınırlamayla artık asistanların, 3 günde birden daha sık olmamak kaydıyla, ayda en çok 8 nöbet tutacağını açıklayan Koca, gece nöbeti tutan asistanların ise ertesi gün görev almayacağını kaydetti.
Yönetmeliğe göre, TUS ve DUS’ta çıkan soruların fakülte çekirdek eğitim programını esas almasının hedeflendiğini vurgulayan Koca, “Çekirdek eğitime dayalı soru oranı son sınavda yüzde 80 kadardı. Hedef yüzde 100. YDUS için de çekirdek müfredata uygunluk amaçlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

source