Bakmadan almayın: Zehirleniyorsunuz! Bünyeyi altüst ediyor – Mynet

Eylül 24, 2022 0 Yazar: admin

Kadın erkek demeden milyonlarca kişinin kullandığı günlük bakımın ve güzellik rutinin bir parçası olan kremler cildinizi zehirliyor olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmek ve güzelliğinize güzellik katmak için kozmetik ürünler akla ilk gelenler oluyor. Ancak, kozmetiklerde bulunan bazı maddeler sağlığa zarar verebiliyor.
Güzellik kremlerinin çoğunda parabenler bulunur. Parabenler, koruyucu olarak kullanılır. Şampuandan diş macununa kadar birçok ürün paraben bileşikleri içerir.
iStock-1218513525
Ne yazık ki, bu maddelerin kadın hormonları olan östrojene benzer etkileri olduğundan şüphelenilmektedir. Bu nedenle hamile kadınlar, fetüsler, küçük çocuklar ve ergenlik çağında olanlar için özellikle tehlikelidirler.
Paraben türleri vücutta birikir ve kısırlık, diyabet, erken ergenlik ve meme, testis ve prostat kanseri gibi hormonla ilgili kanserler gibi hastalıklara neden olabilir.
iStock-1363405231
Kullandığınız kozmetiklerde paraben olup olmadığını öğrenmek için içerik listesine bakmanız yeterli. “-paraben” son ekine sahip tüm maddeler parabendir.
En sık kullanılan parabenler şunlardır:
Alerjiniz varsa günlük olarak kullandığınız kozmetik ürünlerin içerdiği kokulara da dikkat etmelisiniz.
Ürün içerik listesinde bunlar “parfüm” veya “koku” başlığı altında bulunur. Alerjileri tetikleyebildikleri veya şiddetlendirebildikleri için birçoğu sağlığa zararlı olarak kabul edilir.
Kumarin, sitral veya linalool gibi özellikle alerjik olarak kabul edilen bazı kokular da doğal kozmetik ürünlerinde oldukça sık kullanılır. Bu yüzden dikkat edilmelidir. (Ensonhaber)

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.’ye Aittir.

source