Bakterileri topluyor, cildinizi ve sağlığınızı tehdit ediyor! – Posta

Ekim 26, 2022 0 Yazar: admin

Bir çoğumuz bir alışkanlık olarak yüzümüzü yıkadıktan sonra banyoda asılı bulunan kumaş havlu ile yüzümüzü kurularız. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir havluyla kurutmak yapılacak en mantıklı şey gibi görünse de, her gün belki de bir kaç defa yaptığımız bu hareket cildinize ve sağlığınıza zarar veriyor olabilir.
Yüzünüzde aniden çıkan sivilcenin suçlusu havlunuz olabilir!
Banyoda asılı olan havlular en çok bakteri taşıyan eşyalarımız arasında yer alıyor. Havlular üzerinde oldukça fazla bakteri barındırır ve banyo ortamı, birçok nedenden dolayı havlunun üzerinde bakterilerin oluşması ve büyümesi için mükemmel ortamı yaratılmış olur. 
Uzmanlara göre bunun birçok nedeni var. 

Havluları sık sık değiştirmek, kurumasını sağlayacak şekilde konumlandırmak duruma yardımcı olabilir ancak tamamen çözebilecek gibi görünmüyor. 
Uzmanlar, yüz yıkama işlemi sonrası sağlığımız için kağıt havlu kullanmayı ya da yüzün doğal olarak kurumasını beklemeyi öneriyor. 
Nemli ortamlar bakteriler için mükemmel olduğu için banyodaki havlularda bakteri oluşumu çok fazladır. Üzerinde milyonlarca bakteri bulunan havlular yüze sürmenin birçok zararı var.
Ayrıca havlunun sert yapısı cildinizin üstünde mikro çizikler oluşmasına neden oluyor. Özellikle havluyla cildi kurularken yapılan sürtme hareket cildinizin yapısına zarar verebilir. 
YÜZÜ NASIL KURULAMAK GEREKİYOR?
Yüzünüzü bir havlu ile kurulamak yerine bırakın kendi kendine kurusun. Cildini çekiştirip rahatsız etmeden hava ile temas ederek kurumasını sağlamak uygulayabileceğiniz en iyi yöntemdir.
Yüzünüzü kurulamak için kağıt havlu tercih edebilirsiniz. Kağıt havluları kapalı kutularda saklamak toz ve bakterilerin ulaşmasını engeller.  Yüzünüzü kağıt havlu ile silerken tampon hareketler uygulayın. Çevre için aşırı kağıt havlu israfından kaçınmayı tercih edebilirsiniz. 
Yüzünüzü kurulamak için kumaş havlu kullanmak istiyorsanız, havlularınızı diğer aile bireylerinden ayırın. Tek kullanımlık küçük havlular tercih edebilirsiniz ya da havlunuzu sık sık değiştirin. Tuvaletinizden uzak bir alana konumlandırın. Mümkünse açıkta tutmayın. Oldukça yumuşak bir havlu tercih edin ve yüzünüzü kurularken sürtme hareketi yerine tampon hareketlerle yüzünüzdeki fazla suyu havluya emdirin. 
 
 
 
 
 
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler