Balmumu faydaları nelerdir, ne işe yarar? Ne amaçla kullanılır, yüze sürülür mü? – Posta

Ağustos 15, 2022 0 Yazar: admin

Balmumu anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Özellikle yapılan araştırmalara göre bal ve balmumu karışımının bakteri gibi mikroorganizmaların gelişimini engellediği bilinir. Bununla beraber cilt dahil olmak üzere pek çok alanda fayda da sağlar.

BALMUMU FAYDALARI NELERDİR?

Balmumu arıların petek yapmaları için karın halkalarında bulunan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak veya daha koyu renkli madde olarak bilinir.. Balmumu denildiği zaman akla arıların hazırladıkları peteklerindeki mum gelir. Bunun dışında sanayide hazırlanan maddeye de balmumu denilir.

Balmumu pek çok alanda kullanıldığı için birçok yarar sağlar. Özellikle cilt maskeleri olarak kullanıldığı zaman cilde su moleküllerini çekerek cildin zamanla nemli kalmasına yardımcı olur. Çok güzel bir kokusu olan balmumu sabun ve parfümlerin en önemli ham maddesi olarak kullanılır.

Balmumu A vitamini bakımından çok zengindir. Bu sebeple egzama, dermatit ve cilt hastalıklarında büyük yarar sağlar. Kuru cilt kaşıntılarına iyi gelen balmumu antialerjik olmasından dolayı hassas ciltler için iyi bir maddedir. Balmumu dudak kuruluğuna da iyi gelir.
Balmumu özellikle kış aylarında dudakların nemlendirilmesi için kullanılan bir maddedir. Yapımı oldukça da kolaydır. Derinin doğal nem dengesini korumak pek çok kişi için kullanılabilir. Üstelik bir antioksidan olan E vitamini de eklenir ise kuru ve yıpranmış cilt için deri iyileştirici özelliği olabilir.

Sarı balmumu parke cilalamasında, heykel, bazı boya ve mum yapımında da kullanır. Pek çok yerde kullanılan balmumu arasından saflaştırılmış beyaz balmumları ise ilaç sanayide krem yapımında kullanılır.

BALMUMU NE AMAÇLA KULLANILIR?

Arı ürünü arasında bal ile balmumu çok sık kullanılır. Yapılan incelemelerde balmumumun hidrokarbonların, monoesterlerin, hidrosilesterlerin, yağ asitlerinin ve lipidlerin kompleks bir karışımı olduğu görülür.Balmumu sahip olduğu özellikler ile pek çok alanda kullanılır.
Balmumu doğal bir üründür. Gıda maddesi dışında kozmetik ürünü olarak da kullanılır. Özellikle krem ve losyonlarda kullanılan balmumu cildi örten bir katman oluşturur. Balmumu cildi dış etkenlerden korur. Bu kadar sıklıkla tercih edilmesinin sebebi ise kıvam arttırıcı olması, diğeri ise saçlara ve cilde fayda sağlaması olarak bilinir.

Balmumu cilt lekeleri için ve cilt sağlığı için de doğal ve sağlıklı bir çözüm. Evde hazırlanacak özel karışım ile balmumu cilt kırışıklıklarına ve kaz ayakların azalmasına yardımcı olur. Balmumumun diğer bir faydası ise nemlendirici özelliği olmasıdır.
Cilt üzerinde bir katman oluşturan balmumu derin uzun süre nemli kalmasını sağlar. Bu sebeple de dudak balsamlarında sıklıkla kullanılır. Kuru ve tahriş olmuş ciltlerde rahatlama özelliği bulunan balmumu içeriğinde A vitamini bulunur.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler