Başlıca Ölüm Nedenlerinin İlk Sırasında: İşte Kalp Krizi Öncesi Uyarı İşaretleri! – Tgrthaber

Eylül 16, 2022 0 Yazar: admin

Kalp krizi nedeniyle ölüm son yıllarda en çok karşılaşılan ölüm nedenlerinin başında geliyor. Öyle ki BM raporuna göre, başlıca ölüm nedeninin ilk sırasında gelen kalp krizi ile kanser arasında bile oldukça ciddi bir fark var. Bu tehlikeli ölüm nedeninin daha önceden belli başlı işaretli olabilir! Ve bu işaretleri vücudunuzda görmek mümkündür…
Kalp krizi ağrısı sırt, omuzlar, kollar, boyun veya çene gibi göğüs dışındaki yerlerde ortaya çıkabilir. Cleveland Clinic’e göre, kalpte tıkalı bir arter gibi bir sorun olduğunda, kalbinizdeki sinirleri bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir sinyal vermesi için tetikleyebilir ve acı hissedeceksiniz.

Vagus sinirinin sadece kalbe değil aynı zamanda beyin, göğüs, karın ve boyuna da bağlı olduğu düşünülürse, bu ağrı sinyallerini kalp bölgesi dışında vücudun diğer bölgelerinde de hissedebilirsiniz.
Pek çok şey başınızı döndürebilir: yeterince su içmemek, öğle yemeğini atlamak veya çok hızlı ayağa kalkmak. Ancak göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile birlikte baş dönmesi veya sersemlik, kan hacminde bir azalmaya ve kan basıncında bir düşüşe işaret edebilir, bu da kalp krizinin yolda olabileceği anlamına gelebilir.
Uykusuz bir gece veya stresli bir günün ardından yorgun hissetmek normaldir. Ancak Harvard Health Publishing raporlarına göre kadınlar kalp krizi geçirmeden bir ay önce kendilerini yorgun hissedebilirler.

Ulusal Kalp, Kan ve Akciğer Enstitüsü’ne göre, bu işaret özellikle kadınlarda belirgindir.
Stoney Brook Medicine’e göre, kalp ve vücudun diğer bölgeleri yeterince kan almadığında mide bulantısı, kusma veya geğirme gibi mide semptomları gelişir. Asit reflü veya mide ekşimesi olarak yanlış değerlendirilebilir, bu nedenle özellikle başka kalp krizi semptomlarınız varsa doktorunuza başvurmanız önemlidir.
Menopoza girmediyseniz veya yeni egzersiz yapmadıysanız, soğuk ter atmak veya aşırı terlemek kalp krizine işaret edebilir.

Kalp krizi sırasında, sinir sisteminiz sizi hayatta kalma moduna sokan ve terlemeye yol açabilecek bir “dövüş ya da kaç” tepkisini harekete geçirir.
Kalbin yeterli kan akışı olmadığında, vücutta her türlü şey olabilir. Stoney Brook Medicine’e göre, kalp, besinle dolu kan olmadığında sinirlenmeye başlayabilir ve bu da kalp çarpıntısı hissine yol açar. Kalp çarpıntısı yaşıyormuş gibi hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurduğunuzdan emin olun.
Merdivenleri çıkmak eskiden bir esintiydi, ancak son zamanlarda tırmanmayı daha zor buluyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Bu, şu anda kalp krizi geçirmek üzere olduğunuz anlamına gelmese de, kalbinizin tehlikede olduğunun bir işareti olabilir. AHA’ya göre, nefes darlığı göğüs ağrısıyla birlikte veya göğüs ağrısı olmadan gelebilir.

source