Bebeklerde cilt kuruluğu için ne yapılmalı? Çocuklarda cilt kuruluğuna ne iyi gelir, neden olur? – Posta

Temmuz 13, 2022 0 Yazar: admin

1) Banyoya Sınırlama
Bebekleri sürekli olarak banyo yaptırmak iyi değildir. Bu durumda bebeklerin cildinde bir takım kuruluklar meydana gelmektedir. Bunun için haftada 2 defa banyo yaptırmak bu dönemde yeterli olacaktır. Banyoya sınırlama ve düzenleme getirerek bebeklerin cilt kuruluğu için ilk tedavi seçeneğini belirlemiş olursunuz. Bebeklerde cilt kuruluğu için bu detaya mutlaka dikkat edilmelidir. 
2) Cildi Nemlendirin
Bebeklerde cilt kuruluğu için cilt nemlendirici kullanabilirsiniz. İlk olarak bunun için eczanelerde satılan bir takım cilt nemlendirici kremler bulunmaktadır. Bunları eczanelerde çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Bu bebek cilt nemlendiricileri kullanarak bebek cilt kuruluğunu hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Eğer nemlendirici kullandığınız anda bebeğin cildinde kuruluk devam ediyorsa bu nemlendiriciyi değiştirmeniz gerekmektedir. Bebek ciltleri için üretilmiş olan doğal ürünlerle elde edilen kremleri tercih ederek bebeklerde cilt kuruluğunu hızlı bir şekilde tedavi etmiş olursunuz.
3) Zeytinyağı
Zeytinyağı bitkisel tedavisinde en çok kullanılan gıdalardan bir tanesidir. Bebeklerin cildine zeytinyağı oldukça iyi gelmektedir. Bebekleri banyo yaptırmadan önce cildini zeytinyağına bulayabilirsiniz. Yavaş yavaş pamuklarla birlikte zeytinyağını bebek cildine sürerek kuruluk gibi şikayetlerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Zeytinyağı içerisinde yer alan yüksek miktarlı oleik asit miktarı cilt yapısına oldukça iyi gelmektedir. Cildin yapısal bütünlüğünü de koruyan zeytinyağı aynı zamanda kuruluğa neden olan cilt su kaybını da engellemektedir. Zeytinyağı uzman doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. 

1) Su
Çocuklarda cilt kuruluğu için ilk olarak su alımı teşvik edilmelidir. Eğer çocuğun su içme alışkanlığı zayıf ise öncelikle ebeveyn tarafından su içilmesi teşvik edilmelidir. Günde en az 2 litre olacak şekilde cilt kuruluğu yaşayan çocuklarda su tüketimi olmalıdır. Bu şekilde cilt kuruluğu doğal yollardan tedavi edilmiş olur. Düzenli bir şekilde su tüketimi yaparak cilt sağlığına da olumlu yönde etki edebilirsiniz.
2) Duş Jeli
Duş jelleri çoğu zaman cilt kuruluğu için iyi gelmektedir. Özellikle doğal ürünler içeren duş jellerini kullanarak banyo sırasında bu duş jelini vücudunuza sürebilirsiniz. Duş jeli hızlı bir şekilde cildin nemine kavuşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda duş jeli cilt kuruluğuna sebep olan özellikle çocuklarda ortaya çıkan faktörlerin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı doğal duş jelleri kullanılmalıdır. 

1) Olumsuz Hava Şartları
Olumsuz hava şartları sürekli olarak cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Özellikle kış aylarında görülen sert hava cildin kuru olmasını sağlar. Ciltteki nem seviyesini düşüren olumsuz hava şartları sıcaklık ile alakalı da olmaktadır. Yine aşırı sıcak havalar da cilt kuruluğunun sebepleridir.
2) Yetersiz Sıvı Alınımı
Vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıların alınmaması cildin nemini kaybetmesine sebep olmaktadır. Her gün düzenli olarak su içmek cildin hızlı bir şekilde nem kazanmasını sağlar. 
3) İlaçların Yan Etkisi
Bir takım kullanılan ilaçların yan etkisi olarak cilt kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Cilt kuruluğunu en büyük sebepleri arasında yer alan ilaç kullanımında prospektüse bakılmadan ilaç kullanımı tavsiye edilmez. 

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler