Bebeksi Bir Cilde Sahip Olmak İçin Tüketmeniz Gereken Kolajen Bakımından Zengin 10 Besin – Onedio

Ekim 3, 2022 0 Yazar: admin

Genç ve pürüzsüz bir cilt için ihtiyaç duyduğumuz kolajen, yıllara meydan okumamıza yardımcı oluyor! Bitmek bilmeyen faydaları ile kolajen, sağlığımıza olan faydalarının yanı sıra cildimize de güzellik katıyor. Peki, kolajen bakımından zengin olan besinler neler? Sizler için sıraladık!
Vücudumuzdaki en bol protein olan kolajen, sağlı…
Yumurta beyazı prolin bakımından zengindir. Prolin, kolajen üretiminde ihtiyaç duyulan bir tür aminoasittir. Kolajen üretimini devam ettirmek için kolay erişilebilir vejetaryen yöntemlerden biri!
C vitamini bakımından zengin olan ve yüksek derece antioksidan içeren kırmızı meyveler, cildimizin zarar görmesini önler. 
Hatta çileklerin portakaldan daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz? Aynı şekilde yabanmersini ve orman meyvesi de mükemmel C vitamini kaynakları!
Hepimiz halihazırda yemeklere sarımsak eklemeyi çok seviyoruz, ancak kolajen üretimine olan katkısını duyunca daha da çok seveceksiniz!
Sarımsak, kolajeni arttırmakta oldukça etkili çünkü sentezlemeye yardımcı olan ve kolajen kaybını engelleyen sülfür bakımından zengin. Sarımsağın sağlığa başka birçok faydası mevcut. O yüzden dişlerinizi fırçaladığınız sürece sık tüketmenizde bir sorun yok denebilir! 😅
Yeşillikler, her sağlıklı beslenme düzeninin birer parçası olmak zorunda. Aynı zamanda vücudun antioksidanlarını da arttırmaya yardımcı oluyorlar!
Kolajeni arttırmaya yardımcı olan klorofil bakımından zengin olan yeşillikler ise şu şekilde: Ispanak, lahana ve yeşil yapraklı tüm sebzeler.
Balığın kafasının ve gözlerinin kolajen bakımından en zengin yerleri olduğunu biliyor muydunuz? 😳
Ancak illa bu kısımları yemek zorunlu değil! Balık başlı başına bir kolajen kaynağı.
Fasulye, kolajen sentezine yardımcı olan birçok aminoasit içerir. Fasulye ayrıca protein ve birçok faydalı besin için güzel bir kaynak; hem vejetaryen hem de veganlar için uygun!
Kolajen üretimini en çok destekleyen besin gruplarından birisi de kemikli etler! Kemiklerin içerisindeki ilikte, kolajen üretimini destekleyen aminoasitler mevcut. İlikli kemik suyunu yemeklerinizde kullanabilir, ya da tavuk eti – hindi eti vs. tüketebilirsiniz!
Kükürt içeren besinler de kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olur. Bu yüzden, sülfür bakımından zengin karnabahar, kolajen üretimine büyük katkı sağlar!
Antioksidan bakımından zengin bir diğer gıda olan pancar, kolajen üretimini arttıran besin kaynaklarından!
Kolajenin üretiminde ve emiliminde C vitamine ihtiyaç duyulur; bu yüzden C vitamini bakımından zengin olan limon, bu noktada büyük yardım sağlar!
Günümüzde çok yaygın olan, herkesin doğru olarak…
İnsanların yüzyıllardır şifasından yararlandığı …
Tırnak kırılmaları, hemen herkesin yaşadığı soru…

source

Linkler