Beyaz Sirke Nerelerde Ve Neden Kullanılır? Beyaz Sirke İçilir Mi, Ne İşe Yarar Ve Kullanım Alanları Nelerdir – Hürriyet

Ağustos 9, 2022 0 Yazar: admin

Güncelleme Tarihi:
Beyaz sirke günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle temizlik işlemlerinde kullanılan beyaz sirkenin pek çok alanda faydaları da bulunmaktadır. 
 Beyaz Sirke Nerelerde ve Neden Kullanılır? 
 Beyaz sirke %4-7 asetik asit ve %94-95 su içeren şeffaf bir çözeltidir. Bazı beyaz sirkelerde ise asetik asit farklı oranlarda bulunmaktadır. Bunun sebebi ise endüstriyel amaçlı olmasıdır. Kullanım alanı oldukça geniş olan beyaz sirke tarih boyunca her zaman kullanılmıştır. Beyaz sirkenin nerelerde kullanıldığı sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: 
 – Turşu yapımında
 – Salataların sosunda
 – Marine ve soslarda
 – Deniz ürünlerinde
 – Sebzelerin yumuşatılmasında
 – Unlu mamuller için mayalayıcı olarak kabartma tozu ile beraber
 – Evde peynir yapımında
 – Evlerde temizlik ve hijyen sağlanmasında
 – Çamaşır ve bulaşık makinelerini temizlemede
 – Fayans, laminant ve ahşap dahil sert yüzeylerde
 – Cilt temizliğinde beyaz sirke kullanılır. 
 Beyaz Sirke İçilir mi? 
 Sirke genel olarak tüketilebilen bir maddedir. Fakat beyaz sirke normal sirkeden biraz daha farklıdır. Özellikle kokusu daha güçlü ve tadı daha keskin olmaktadır. Bu nedenle beyaz sirkenin içilmesi uygun değildir. Beyaz sirke su ile karıştırılarak içilmesi mümkündür. Fakat 1 çay bardağı içerisine en fazla 1 çay kaşığı beyaz sirke karıştırılması önerilmektedir. 
 Beyaz sirke genel olarak içilebilen bir sirke değildir. Fakat salatalar üzerinde sos olarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra yemeklerde de tercih edilmemektedir. Daha çok et ürünlerinde sos şeklinde tüketilebilir. Ayrıca beyaz sirke sos olarak yemeklerde kullanılacak ise az miktarda kullanılır. 
 Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?
  Beyaz sirke mısır veya şeker pancarının fermente edilmesi sonucunda elde edilmektedir. Bu nedenle beyaz sirkenin alkol oranı yüksektir. Temizlik malzemesi olarak kullanılan beyaz sirkesi daha pek çok alanda da işe yaramaktadır.
  Beyaz sirke saç derisindeki kepekten, evde bulunan her türlü eşyanın temizlenmesine kadar etkili bir maddedir. Tırnak mantarı tedavisinde etkili rol oynayan beyaz sirkenin siğil tedavisinde de kullanılmaktadır. Beyaz sirke banyo suyuna da eklenebilmektedir. Çünkü ciltte meydana gelen kaşıntıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. 
 Beyaz sirkenin faydalarından birisi de dişlerin beyazlaşmasını sağlaması ve ağız kokusunu gidermesidir. Cilt üzerinde oluşan lekelerin hafifletilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu nedenle temiz bir pamuk yardımı ile cilt bakımı yapılabilir. 
 Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları Nelerdir? 
 Beyaz sirkenin doğal bir temizlik maddesi olduğu bilinmektedir. Beyaz sirke temizleme amacı olarak büyük yarar sağlamaktadır. Asit içerikli olmasından dolayı temizliğin en doğal yolu olmaktadır. Sirkenin diğer kullanım alanları şunlardır: 
 – Dezenfektan maddesi olarak kullanılabilir. Kum, metal, cam, fayans ve kumaş gibi malzemelerin kirinin temizlenmesine yardımcı olur.
 – Halı üzerindeki lekeleri temizlemede kullanılır.
 – Evcil hayvanların idrarını temizlemede kullanılır.
 – Güney yanıklarını hafifletme özelliğine sahiptir. Bu nedenle su ile karışım yapılarak cilt üzerinde kullanılır.
 – Bulaşık ve çamaşır makinelerinin temizlenmesinde beyaz sirke kullanılır.
 – Boğaz sorunları dahil olmak üzere sağlık sorunların iyileştirilmesine yararı vardır. Bu nedenle su ile karıştırılarak gargara amacı ile kullanılır.
 – Turşuların yapımında beyaz sirke kullanılır. 
Türkiye’den ve Dünya’dan son dakika haberleri, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi http://hurriyet.com.tr ;Hurriyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler