BİLGİ : " OKULLAR AÇILMADAN UYARI " – Şebinkarahisar

Eylül 7, 2022 0 Yazar: admin


 
PROF. DR. AYŞE TANA ASLAN OKULLAR AÇILMADAN UYARDI
TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan,
” Kronik hastalığı olanlardan başlanarak 12 yaş üzeri çocuklar aşılanmalı. “
” Eğer kronik bir hastalığı yoksa çocuklarda COVID-19’un riskli olmasını beklemiyoruz. Ama evdeki yaşlı ve hasta bireyler açısından bulaş riski artıyor. Özellikle kronik hastalığı olan çocuklardan başlayarak, 12 yaş ve üzerindeki çocukların aşılanması önemli.
ASIL RİSK EVDEKİ YAŞLI VE HASTALAR
Okulda kalabalık bir ortamda bulunan çocukların COVID kapma riskinin yükseldi.Yeni karşı karşıya olduğumuz varyant, daha önceki varyantlara göre daha hafif ve üst solunum yolu bulguları ile geçiyor. Ancak yine de çocuklarımızda ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrıları, yorgunluk ve ses kısıklığı gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Biz eğer kronik hastalığı yoksa COVID’in çocuklarda ağır geçmesini beklemeyiz. Ancak altta yatan hastalığı varsa ya da bağışıklık sistemi baskılanmışsa hastalık ağır geçebilir. Çocuklarla ilgili asıl risk, çocuğun okulda ya da başka kalabalık ortamlarda kaptığı virüsü ev halkına bulaştırmasıyla ortaya çıkıyor. Evde yaşlı, altta yatan hastalığı olanlar ve bağışıklığı baskılanmış kişilerin enfekte olma ve ağır enfeksiyon bulguları geçirme olasılığı artabiliyor.”
12 YAŞ ÜZERİ ÇOCUKLAR AŞILANMALI
Çok daha hızlı şekilde bulaşan yeni varyantlardan korunma okul gibi kalabalık ortamlarda güçleşti. Özellikle kronik hastalığı olan çocuklardan başlayarak 12 yaş ve üzerindeki çocukların aşılanarak koruma altına alınması önemli. Yine kalabalık sınıflarda, okul bahçelerinde ve diğer ortak kullanım alanlarında maske mesafe hijyen koşullarıyla ilgili önlemlerin titizlikle alınması gerekir.
OKULLARDA MAYMUN ÇİÇEĞİ RİSKİ DÜŞÜK
Maymun çiçeği virüsü ile enfeksiyon ülkemizde az sayıda olguda bildirildi. Bulaşı için yakın cilt teması gerekiyor. Okullarda maymun çiçeği ile enfeksiyon riski çok daha düşük. Mesafe ve yakın cilt temasının engellenmesi yine maymun çiçeği virüsü yayılımını ortadan kaldıracaktır. “


Hukuk Danışmanı Av.Zihni Aslan – Ankara / Strazburg Caddesi no: 5/11 Sıhhıye/ Kızılay – Ankara Tel: 0312 2316264

Kişisel Web sayfası köşe yazıları : GÜVEN GÜRBÜZ
KONUK YAZARLARIN  YAZILARI

source