Bilim Kurulu üyesinden korkutan tespit: Covid vakaları azaldı ama ölüm oranı giderek artıyor! – Tgrthaber

Ağustos 12, 2022 0 Yazar: admin

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, son haftalarda koronavirüs vakalarının azaldığına ancak ölüm sayısındaki yükselişe dikkat çekti. Özlü, “Vaka sayılarında nispeten iyiye gidiş olduğunu söyleyebilirim ama maalesef ölüm sayıları giderek artıyor bu da beklenen bir durum” dedi.
Covid vakalarındaki artış oranının azaldığını ifade eden Prof. Dr. Tevfik Özlü, daha hafif ve daha ılımlı bir artış olduğunu, vaka sayılarında nispeten iyiye gidiş olduğunu belirtti. Ancak maalesef ölüm sayılarının giderek arttığını ve bunun beklenen bir durum olduğunu bildiren Özlü, ölüm hastalıktan iki üç hafta içinde meydana geldiği için şu andaki ölenlerin 2-3 hafta önceki vakalar olduğunu belirtiyor. Çoğu kişi test yaptırmadığı için gerçek rakamların da yansıtılmadığını vurgulayan Özlü “Şu anda Omicron geçen yıl ve daha önceki yıldaki virüse göre daha hafif hastalık yapıyor ama özellikle yaşlılar aşılanmamış olanlar ya da genç de olsa kronik hastalığı olanların maalesef yine ölümcül sonuçları olabiliyor.” Şeklinde konuşmalarına yer verdi.

Kurban Bayramı’nda pik yapan covid valarının son haftalarda düşüş göstermesine dikkat çene Özlü, şu anda artış sınırlanmış olsa da Kasım ve Aralık aylarında Covid-19 vakalarının yükselişe geçeceğini belirtiyor. Solunum enfeksiyonlarının kış aylarında artışa geçmesinden ötürü Koronavirüsün de bu aylarda yükselişte bulunacağını bildiriyor.

Yaşlılar, kronik hastalığa sahip olanlar ve tam doz aşısı olmayanların risk grubu içerisinde olduğunu belirten Özlü, bu kişilerin kendisini daha fazla koruması gerektiğini, öncelikli olarak da aşılarını yaptırmaları gerektiğini bildiriyor. Son aşılarının üzerinden 6 aydan fazla geçen bireylerin ise ara vermeden hatırlatıcı dozlarını yaptırmaları gerektiğini söyleyen Tevfik Özlü, kalabalık, dar, kapalı ve havasız alanlarda kalınmaması gerektiğini, bulunmak zorunda kalırlarsa da maskelerini çıkarmamaları gerektiğini belirtiyor.
Koronavirüs geçirenlerde kalıcı ya da uzun süre devam eden hasarlar görülebiliyor. Bu anlamda takip edilen hastalar olduğunu belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, hastalığı ayakta atlatan hastalarda bile uzun süren nefes darlığı problemi görüldüğünü, bazı hastaların ise akciğerlerinde kalıcı hasarlar meydana geldiğini tedavi gördüklerini belirtiyor. Hatta oksijen tüpüne bağlı yaşamak zorunda kalan hastalar olduğunu bildiren Özlü, tedbirlerin sıkı tutulması gerektiğini söylüyor.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler