Bir günde ne kadar saç dökülmesi normaldir? – Posta

Eylül 6, 2022 0 Yazar: admin

Bilim ve saç bakımı uzmanlarına göre günde 50-100 tel kaybetmek normaldir.
Tararken veya Fırçalarken Saç Dökülmesi: 
Fırçalarken saçların düştüğünü fark ederseniz, kafanız karışabilir. Ancak bu zaten foliküllerden dökülen saçlardır. Saç fırçalama, bu saçları saçınızın geri kalanından ayırır. Bu normal bir fenomendir.
Duşta saç dökülmesi
Duşta saç dökülmesi de yaygın bir senaryodur ancak, duşunuzu tıkayan büyük saç parçaları fark ederseniz, altta yatan bir tıbbi durum olabilir. Doğru teşhis için doktorunuza danışın. Saç tipinize uygun olmayan şampuanlar da bu tür saç dökülmesinin bir nedeni olabilir . Saçınıza uygun daha nazik şampuanlara ve saç kremlerine geçin.
Bakım ve yağlama sırasında saç dökülmesi
Yağlama sırasında saç dökülmesi de sık görülen bir durumdur. Yağı saç derinize masaj yaparken, dökülen saçlar ellerinize yapışacaktır.
ÇEKME TESTİ
Parmaklarınızı temiz ve kuru saçlarınızda gezdirin . Yaklaşık 60 saç tutamını yukarı doğru yavaşça çekin. Yaklaşık 6 saç teli dökülürse normal saç dökülmesi olarak kabul edilir. 6 saç telinin üzerinde saç dökülmesi anlamına gelebilir.
TARAK TESTİ
Tarak testi de dökülen saç tellerinin sayısını test etmek için başka bir güvenilir yöntemdir. Bu tarağı başınızın üst kısmının arkasından kafa derisinin önüne kadar yapmak için. Bunu yatakta yatarken yapın ve taramadan dökülen saç tellerini sayın. Saç sayısı 10 saç teli kadar ise normal kabul edilir.
Her gün yaklaşık 50-100 saç telini kaybetmek tamamen normaldir. Bunun nedenini anlamak için saç büyüme döngüsünü bilmeniz gerekir.
Saçınız üç aşamada uzar:
1. Anagen – Bu evrede saçlar köklerden çıkmaya başlar ve genellikle 3-7 yıl sürer.
2. Katagen – Saç, saç büyümesinin yavaşladığı bir geçiş aşamasına girer. Bu 2-4 ay sürer.
3. Telogen – Eski saç dökülür ve yeni saç telleri büyümeye başlar. Bu aşama yaklaşık 3 ay sürer.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source