"Bir Türlü Göbeğim Erimiyor!" Diyenler Toplansın: Kilo Almanıza Sebep Olan Alışkanlıklar Neler? – Onedio

Kasım 17, 2022 0 Yazar: admin

Eğer ne yaparsanız yapın bir türlü kilo veremiyorsanız, artık yeme rutininizi değiştirmeye sıra gelmiş demektir. Boşa kürek çekmemek için, sağlıklı ve size uygun bir diyeti benimsemek oldukça önemli. Bu hem fiziksel hem de mental sağlığınızı iyi yönde etkilemeye yardımcı olur. Peki, kilo vermenizin ardında yatan yeme alışkanlıkları neler? Sıraladık! 👇
Not: İçerik yeme bozukluğu vb. rahatsızlıklar için tetikleyici olabilir.
Marketten az yağlı ya da yağsız paketli gıdalar veya kilo kaybetmeyi vadeden içecekler almak… Evet, size kilo aldırmıyorlar ancak sadece birkaç kalori az kazanmanızı sağlıyorlar. Gıda üreticileri bunu zararsız yağların yerini çabuk sindirilen karbonhidratlarla doldurarak yapıyor. Bu da açlığın kısa sürede vücuda dönmesine sebep oluyor. Yani her ne kadar az yağ tüketmiş olsanız da, günün sonunda daha çok yemiş oluyorsunuz.
Belki de favori çerez paketiniz sadece 150 kalori ancak paketin içinde ne kadar sodyum olduğunu kontrol ettiniz mi? Belirli bir sağlık probleminden mustarip olmayan insanlar dışında kimse bunu kontrol etme gereksinimi hissetmiyor. Yalnızca tuzun size kilo aldırması olası bir durum değil, fakat tuz sizi daha kilolu gösterir: Çünkü şişkinliğe sebep olur. Bu yüzden tuz tüketiminize dikkat etmekte fayda var!
Su tüketimi vücudunuzun işlevi için çok önemli. Ne kadar çok su içerseniz, o kadar zayıf kalmanız da mümkün denebilir. Nasıl mı? Utah Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada yemekten önce iki bardak su içenlerin, içmeyenlere kıyasla %30 daha kolay kilo verebildiği kanıtlandı. Suyun içine buz ekleyerek etkisini daha da arttırabilirsiniz. Alman bilim insanları günde 6 bardak soğuk suyun metabolizmayı hızlandırarak 50 kalori yakabileceğini kanıtladı.
Wake Forest araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre, 5 saat ve daha az uyuyanlar, 8 saat ya da bir-iki saat daha az uyuyanlara göre göbeklenmeye daha yatkın! O yüzden her gece en az 6, en fazla 8 saat uykunuzu almaya özen gösterin. Bu kilo kontrolünüzde de işe yarayacaktır.
Kolesterol ya da diyabet gibi rahatsızlıklar için yılda bir doktor muayenesi olsanız da, fiziksel semptomlar ile kendini belli eden beslenme eksiklikleri konusunda doktora danışmıyorsunuz. Çoğu insan hangi beslenme eksikliklerini yaşadığından bihaber; bu da oldukça tehlikeli bir durum. Beslenme eksikliği yaşamak en nihayetinde kansere dahi yol açabilir; bu yüzden düzenli muayene olduğunuzdan emin olun.
Journal of the American Dietetic Association akademik dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre yavaş yemek yiyenler, hızlı yemek yiyenlere kıyasla her öğünde 66 kalori daha az alıyor.
Obesity Science & Practice dergisi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, obez bireylerin yüzde 96’sı büyük tabaklarda yemek yemeyi tercih ediyor. Buda daha çok yemek, daha çok kalori ve daha çok yağ demek oluyor. Daha küçük tabaklarda daha küçük porsiyonlar tüketmeyi deneyin. Eğer doymazsanız, her zaman ikinci tabağı da yiyebilirsiniz.
Vermont Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya katılan kilolu deneklerin yüzde 50’sinin televizyon izlemeyi azaltarak günde ortalama 119 kalori yaktığı gözlemlendi. Televizyon izlerken bir yandan başka bir iş yaparken yaktığınız kalori miktarını arttırmak da mümkün. Ayrıca eliniz bir işte olursa, sürekli atıştırma isteğinizi de köreltirsiniz.
Bu içeriği okuyarak nasıl kilo vermenizi destekleyeceğinizi öğreniyorsunuz, peki bu bilgileri gerçekten uygulayacak mısınız? 😅 Kendilerine doktor ve uzman diyetisyenler tarafından verilen beslenme düzenine uyan kişi sayısı maalesef çok az…
Diyet kola da sayılmaz. 2005’te yapılan bir araştırmada günde bir ila iki bardak gazlı içecek tüketmenin aşırı kilolu ya da obeziteye yüzde 33 daha fazla yol açacağı kanıtlandı. Gazlı içecekleri bırakmanın kilodan ziyade başka bir sürü faydası da mevcut!
Su orucundan patates diyetine, saçma ve sizi aç kalmaya mahkum eden diyetlerden uzak durun. Tüm besin gruplarını beslenme düzeninizden çıkaran diyetlerden uzak durun; hepsinden dengeli seviyede tüketmeye ihtiyacınız var. Böylesine katı diyetleri uygulamak çeşitli besin eksiklikleri yaşamanıza yol açabilir.
Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, duygusal boşluğu doldurmak için yiyenlerin 13 kat daha fazla obez olma riski taşıdığı keşfedildi. Eğer strese yanıt olarak yeme isteği hissediyorsanız, sakız çiğnemeyi, su içmeyi ya da yürüyüşe çıkmayı bir deneyin. Yemek içermeyen bir çözüm üreterek bunun önüne geçin.
Yaptığınız yemek sağlıklı diye porsiyona dikkat etmeyeceksiniz gibi bir kural yok. En sağlıklı yemeklerin bile kalorisi olduğunu unutmayın! Tabağınızın yarısını sebze, diğer yarısını protein ve tahıl ile doldurmayı unutmayın.
Yağın size kilo aldırmadığının altını tekrar çizelim. Trans yap tüketimi kalp hastalığı ve felç riskini arttırır, o yüzden en mantıklısı uzak durmak olacaktır. Ancak tüm yağlardan uzak durmanıza gerek yok. Keten tohumu ve fıstık gibi doğal yağ içeren gıdaları tüketmek sizler için sağlıklı bir seçim olacaktır. Hem düz bir karna hem de sağlıklı olmanıza yardımcı olur.
Market alışverişi esnasında iyi seçimler yaptığınızdan emin olun; açlık esnasında abur cubur dolu bir mutfaktan ziyade sağlıklı atıştırmalıkların olduğu bir mutfak dolabı sizi hedefinize daha çok yaklaştıracak. Gazlı içecek, aşırı şekerli ve trans yağ içeren paketli abur cuburları hayatınızdan çıkarmak size hem mental hem de fiziksel sağlığınızda birçok katkıda bulunur.
Yemek yemeyi çok seviyor aynı zamanda da sağlık …
Fazlalıklarından kurtulmak isteyenler, kiloların…
Aralıklı orucun son zamanlarda oldukça trend ola…

source

Linkler