Birazdan okuyacaklarınızdan sonra yumurta kabuklarını asla çöpe atmayacaksınız: Hem sağlığınızı hem mutfağınızı uçuruyor – Tgrthaber

Eylül 20, 2022 0 Yazar: admin

Uzmanlar, yumurta kabuklarındaki kadar kalsiyum içeren bir besin olmadığını belirtiyor. Kemikler, dişler, sinir sistemi ve kaslar için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını tek başına karşılayabilecek içeriğe sahip olan yumurta kabuğu, bildiğimizden çok daha fazla işe yarıyor. Yanan tavanızı temizlemek ya da bıçaklarınızı bilemek için de kullanılan yumurta kabuğunun işte bazı faydaları…
Yarım çay kaşığı öğütülmüş yumurta kabuğu günlük ihtiyacınızın %90’ını oluşturan 1.000 ila 1.500 miligram kalsiyum içeriyor. Yani yarım çay kaşığı öğütülmüş yumurta kabuğu ile tansiyon ve kan basıncınızı normal sevilerine indirebilir, saç, diş, tırnak ve kemik sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken günlük olarak 1 su bardağı su, süt ya da ayran gibi doğal içeceklerinize yarım çay kaşığı öğütülmüş yumurta tozu karıştırarak tüketmek. Bu içeceği günlük olarak tükettiğinizde kalsiyum ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız.

Yumurta kabuğunun insan sağlığına sayısız faydalarından biri de saçlar üzerine. Toz haline getirdiğiniz 1 yumurtanın kabuğuna 1 adet yumurtayı ekleyerek karıştırın. Üzerine 2 kaşık Hindistan cevizi yağı da ekleyin. Bu karışımı haftada 2 kere saçınıza uygulayın streç filmle sarın ve en az 1 saat bekletin. Saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzadığını göreceksiniz.
Kızartma tavanızın ya da tencerenizin dibi yanmış yağlardan dolayı kararmışsa yine en iyi çözümü doğal olarak yumurta kabuğu sunuyor. 1 adet öğütülmüş yumurta kabuğu ile tuz ve 1 bardak sıcak suyu karıştırın. Bu karışımı sünger vasıtasıyla yanmış tavanızı ovun. Yanmış lekelerin çok hızlı bir şekilde çıktığını görünce şaşıracaksınız.

Blenderinizin bıçaklarını keskinleştirmek için biley taşı işlevi gören yumurta kabuklarından yararlanabilirsiniz. Birkaç yumurta kabuğunu yarım saat buzlukta bekletin ve ardından blenderinize atın. Biraz su ekleyerek blenderinizi çalıştırın. Bıçaklarınız yeni gibi olacak!

Kabukları kurutun ve bir blenderle öğütün. Toz haline getirilmiş kabukları solan çiçeklerinizin toprağına karıştırın ve sulayın. Bu işlemi haftada 1 kez yapmak bile çiçeklerinizin yeniden açmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır.

source