Birçok katkı maddesi içeriyor… Kahve severler dikkat: Keyfiniz zehre dönüşmesin – Türkiye

Kasım 23, 2022 0 Yazar: admin

Birçok araştırma gösteriyor ki kahve ve içeriğinde bulunan kafein, sağlık için oldukça faydalı. Ancak bilinmeli ki kafeinin de günlük alınması gereken sınır dozu mevcut. Sağlıklı, herhangi bir ilaç kullanmayan, emzirmeyen ve hamile olmayan kişiler için günlük kafein sınırı 300 mg’dır. Yaklaşık olarak 1 fincan Türk kahvesinde 60 mg kafein bulunurken, filtre kahve 150-200 mg arasında kafein içerir.
Kahve içerken tek dikkat edilmesi gereken nokta kafein değildir. Süt tozu, hazır kahvelere eklenen glikoz şurubu, aromalar, şeker, maltodekstrin, sodyum kazeinat, asit düzenleyici tuzlar, pamuk ve Palm yağı, kremalar gibi maddeler de oldukça risklidir. Son zamanlarda kullanılma oranı genelde pratik olduğu için oldukça artan süt tozu, sütün suyunun uçurulması ile elde edilen bir maddedir. Kahvenin tadını yumuşatmada ve aroma vermede kullanılabilir ancak içeriğinde sağlığa olumsuz katkı maddeleri bulunduğu için tercih edilmemesi gerekir. 

Paketli süt tozlarının içindekiler kısmına baktığınız zaman Palm yağından glikoz şurubuna kadar sağlığımıza olumsuz etkileri olan bu maddeleri sizler de görebilirsiniz. Süt tozunun kullanılması vücut yağlanmasının artmasına, karaciğerin yorulmasına, kolesterolün çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle süt tozu kullanmak yerine sütün kendisini tercih etmekte fayda vardır.
Hazır kahvelerin içerisine eklenen diğer maddeler de sağlığı edebilir. Örneğin maltodekstrin, mısırdan elde edilen bir maddedir. Glikoz şurubu sindirime uğramaya ihtiyacı olmadan hücre içine girebilecek kadar küçüktür ve tüketildiği gibi kana karışabilir. Uzun dönemde insülin direncine sebep olabilir. Ayrıca sodyum kazeinat ve asit düzenleyici tuzlar da uzun dönemde tansiyonu yükseltici etki yapabilir. 

Kahvenin sağlığa olan olumlu etkilerinden faydalanabilmek için Türk kahvesi, filtre kahve, espresso gibi kahvelerin içlerine yalnızca süt eklenerek tüketilmesinde fayda vardır. Daha az kalori almak istiyorum diyorsanız yağı azaltılmış ya da yağsız sütleri kullanabilirsiniz. Ayrıca laktoz veya kazein intoleransım var diyorsanız; yulaf, soya, hindistan cevizi sütü gibi bitkisel sütleri tercih edebilirsiniz. 

source

Linkler