Birçok kişinin başına geliyor İşte tırnak batmasını önlemenin 5 yolu! – Yeni Akit

Kasım 4, 2022 0 Yazar: admin

Terör örgütü PKK’ya bir darbe daha!
67 yaşında hamile kalan kadına çocuklarından ölüm tehdidi!
İstanbullular dikkat! İETT otobüs hatları ve güzergahları değişiyor
Sarıgül’den TOGG çağrısı! ‘Yerli malı yurdun malı herkes TOGG’u kullanmalı’
Müge Anlı’da akılalmaz olay! Yayın açıp intihar etti
Gümüşhanesporlu futbolcular organlarını bağışladı
Elektronik kelepçesini çözüp dehşet saçtı
Topraksız tarıma başladı! Aldığı sonucu Türkiye’ye duyurdu… Herkes şaşkın
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşçısı, son yolculuğuna uğurlandı
Baraj gölünde avlanıyor! Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor
Tırnak batması ayakta sık görülen problemlerin başında geliyor. Tüm yaş gruplarında rastlanabilen tırnak batması ağrılı bir hastalık olduğu için yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Batık tırnağın zamanında tedavi edilmemesi, daha ciddi problemleri beraberinde getirebiliyor. Tırnak batmasını önlemek için bazı tedbirlerin alınması önem taşıyor.
Yeni Akit/Ankara Dermatoloji Bölümünden Prof. Dr. Necmettin Akdeniz, tırnak batması ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
İşte o kritik bilgiler: Tırnak batması, tırnak yatağını çevreleyen dokuda kızarıklık, ödem veya iltihaplanma, akıntı, kabuklanma, yara dokusu ve tırnak kenarındaki dokularda büyüme belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle ayak başparmağı ve nadiren diğer parmaklarda görülür. Oldukça ağrılı olan tırnak batması yürüme fonksiyonunu da olumsuz etkilemektedir. Her yaşta ve her iki cinste ortaya çıkabilen tırnak batması yeni doğan bebeklerde de serbest tırnak kenarının gecikmiş olarak büyümesinin bir sonucu olarak görülebilir. Bebeğin ayak başparmak tırnağının düzensizleşmesi veya tırnak kenar kıvrımının kalınlaşmasına neden olur. Yetişkinlerde ise en sık görülen neden travma ve dar bir tırnak yatağının olmasıdır.
TIRNAK BATMASININ BİRÇOK NEDENİ BULUNUYOR Tırnak batmasına; tırnak, çevredeki yumuşak dokular veya her ikisi de sebep olabilir. Tırnak batmasının nedenleri arasında; ayak tırnaklarının uygunsuz kesilmesi, uygunsuz ayakkabılar, tırnak plağı anomalisi, aşırı terleme, aşırı şişmanlık (obezite), kullanılan bazı ilaçlar, aşırı eklem esnekliği (eklem hipermobilitesi), tırnak mantarı, genetik yatkınlık, anatomik bozukluk, kemik iliği kök hücre nakli, tırnak yoğunluğunun artması, şeker hastalığı (diyabet) ve gebelik bulunmaktadır. Batık tırnak, çevresindeki dokuda enfeksiyona neden olabilmektedir, parmak iltihabı (paranoşi) en sık görülen komplikasyondur. Ayrıca; piyojenik granulom dediğimiz kanamalı damarsal oluşum, keloid, sık terarlar (nüks), derin cilt enfeksiyonları (selülit), kemik iltihabı (osteomiyelit), sistemik enfeksiyon veya çok ilerlemiş vakalarda parmağın ampütasyonu tırnak batması sonucu ortaya çıkan durumlar arasında yer almaktadır.
TIRNAK BATMASININ TEDAVİSİNDE BİRÇOK YÖNTEM UYGULANABİLİYOR Tırnak batmasının erken evresinde ağrıya ve fonksiyon kayıplarına neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak ve cerrahi işlemden kaçınmak gereklidir. Tırnaklar doğru kesilmeli, geniş ve konforlu ayakkabı kullanılmalı ve ılık ayak banyosu sonrası tırnağa vazelinle masaj yapılmalıdır. Batık tırnak çıkarılmamalı veya kesilmemelidir. Bir sağlık uzmanının bu prosedürü gerçekleştirmesi gerekmektedir.
EĞER TIRNAKTA ENFEKSİYON OLUŞMUŞSA ŞU BELİRTİLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR: • Kızarıklık • Şiddetli ağrı • Belirgin şişme • Tırnak çevresinde iltihap • Ateş • Yürümede zorlanma
Tırnak batması enfeksiyonunda antibiyotikli krem ve merhemler uygulanmaktadır. Tırnak altına tampon (pamuk) konulması, bantlama yöntemi, tüp yerleştirme, tel yöntemi de uygulanan cerrahi dışı tedaviler arasında bulunmaktadır. Tırnak batmasının ileri evrelerinde tırnak yatağı ve parmak cerrahileri uygulanmaktadır. En etkili ve güvenilir yöntemler, kısmi tırnak çıkarılması ile birlikte kimyasal veya cerrahi matriksektomilerdir. Hastanı kliniğine göre en iyi işlem değişebilmektedir. Birçok metot bu konuda uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır. Hangi metodun uygulanacağı hastaya, hastanın tırnak batmasının şiddetine ve hekimin tecrübesine göre değişebilir. En yüksek başarı oranına sahip işlem, tırnak cerrahının becerisine ve her vakanın klinik özelliklerine bağlı olarak seçilmelidir.
TIRNAK BATMASINI ÖNLEMEK İÇİN BUNLARI YAPMALISINIZ Ayak tırnakları için özel olarak tasarlanmış makasları kullanın, çünkü bunlar doğru şekildedir ve tırnakları kesmek için yeterli kuvvet sağlar.
Tırnak makasını kullanmadan önce ve sonra yıkayın. Kirli makasların kullanılması, tırnak altındaki deriye bakteri ve enfeksiyon bulaşmasına neden olabilir.
Ayak tırnaklarını düz olarak kesin. Yuvarlatılmış veya sivri uçlu şekiller, ciltte büyüyebilen şekilsiz kenarlar oluşturur.
Ayak tırnaklarını çok kısa kesmeyin, köşeleri deriyi rahat bir şekilde geçecek şekilde uzun bırakın. Tırnağı sık sık veya çok kısa kesmek zamanla içe doğru büyümeyi daha da kötüleştirebilir ve gelecekte tırnak batması riskini artırabilmektedir.
Ayağınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Çok sıkı ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırabilir ve potansiyel olarak ayak tırnaklarının batmasına neden olabilir. Sivri burunlu ayakkabılar, özellikle rahatsız olduklarında veya ayak parmaklarını sıkıştırdıklarında riski artırabilir.
Erdemir Madencilik, Bingöl’de yapılan sondaj çalışmalarında 300 milyona yakın ton demir cevheri buldu.
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “Türkiye’nin NATO üyeliğimizi onaylayacağına inanıyorum. Umarım bu en kısa sürede gerçekleşir.” ded..
Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Burcu, Antalya’da düzenlenen 56. Ulusal Oftalmoloji Kongresi’n..
Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen esir takasıyla çoğu asker esaretten kurtarıldı. Son olarak, yapılan müzak..
Akkuyu Nükleer Güç Ünitesi’nin (NGS) 3’üncü güç ünitesinde iç koruma kabuğunun (İKK) montajının bir aşaması daha tamamlandı. İKK’nin ikinci ..
TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal ile ilgili çok konuşulacak ifadeler kulla..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0079 sn.

source

Linkler