Biz Uçağa Su Götüremiyoruz Adam Timsah Sokmuş! Almanya'ya Giderken Timsahını Bavula Katıp Götüren Garip Adam – Onedio

Kasım 16, 2022 0 Yazar: admin

Nadir bir bitki ya da hayvan gördüğünüzde onun ne kadar önemli olduğunu bilir ve ona çok hassas davranırsınız, değil mi? Öyleyse geçtiğimiz aylarda ismi belirtilmeyen Amerikalı bir adamın bavulunda albino bir timsahı taşıdığını söylesek hayret edersiniz! Peki, güvenlik kontrol noktasından kaçamayan ve kıskıvrak yakalanan Amerikalı adam timsahı bavula nasıl sığdırdı? Gelin, bu garip olayın detaylarına beraber bakalım.
Geçtiğimiz eylül ayında Almanya‘ya gitmek isteyen Amerikalı bir yolcunun bavulunda canlı bir albino timsah taşıdığı tespit edildi. Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’un yaptığı habere göre Münih Havalimanı’nın kontrol noktasında X-ray cihazında ismi belirtilmeyen Amerikalı bir vatandaşın bavulunda albino bir timsahı taşıdığı anlaşılınca gümrük yetkilileri olaya el attı. Yetkililer bavulu açtıklarında şaşırtan manzara ile karşılaştı. Bavulda streç filme sarılı bir timsah vardı!
Albino timsahın fotoğrafı ve röntgen görüntüsü sosyal medyada ve haber kuruluşları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 90 cm uzunluğunda olduğu bildirilen timsahın canlı olduğu belirtildi. Sağlık durumunun kontrolü için timsah veteriner hekime teslim edildi. Sonrasında timsahın iyileşme sürecinde olduğu aktarıldı. Paylaşılan fotoğraflarda timsah, streç filme sarılı ve koli bandıyla kaplı şekilde görünüyordu. Üstelik dairesel bir pozisyonda yatırılmıştı. Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’un açıklamalarına göre timsahın burun delikleri dışında her yeri tamamen sarılıydı.
Fox News Digital, olayla ilgili Münih Havalimanı medya ilişkileri ekibine ulaştı ve havalimanının gümrük sözcüsüne yönlendirildi ancak sözcü, olayla alakalı soruları yanıtsız bıraktı. Ardından 13 Ekim’de havaalanının gümrük idaresi bazı açıklamalarda bulundu. Ender görülen albino timsahın sağlığının bulunduğunda kötü olduğunu ancak veteriner hekimin ve hayvan bakıcısının desteği ile durumunun iyiye gittiğini ifade etti.
Süddeutsche Zeitung gazetesi, timsahı Münih Havalimanı’ndan geçirmeye çalışan Amerikalı yolcunun Singapur’a ulaştırmak istediğini açıkladı. Alman gazetesi, vatandaşın adının açıklanmadığını ancak 42 yaşında bir Amerikalı bir olduğunu yazdı.
Gazetenin yaptığı açıklamalara göre Almanya‘nın Tür Koruma ve Hayvan Refahı Yasasını ihlal eden Amerikalı adamın cep telefonuna el konuldu. Olayla ilgili yasal işlemler ve soruşturma hâlâ devam ediyor. Singapur’da The Straits Times gazetesinin aktardığına göre Alman yetkililer, adamın timsahı kaçak yollarla taşıma girişiminin kaçakçılık amaçlı olup olmadığını henüz teyit etmedi.
Yapılan araştırmalara göre Singapur’da nadir bulunan hayvan satışı yasa dışı olsa da tamamen engellenemiyor. Üstelik karaborsada çok ciddi paralar dönüyor. Bu nedenle gizli taşıma olayının hayvan satışı ile alakalı olduğu tahmin ediliyor. Tabii soruşturma sona erene kadar net bir şey söylemek pek mümkün değil.
Singapur Ulusal Parklar Kurulunun Yönetim Grup Direktörü Doktor Adrian Loo, The Straits Times’a verdiği demeçte konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Teksas’taki bir koruma merkezi olan Animal World & Snake Farm Zoo’nun hazırladığı bir rapora değinen Loo, dünyada sadece 100 ila 200 arasında albino timsah olduğunu söylüyor. Bu canlıların ne kadar nadir görüldüğünü düşününce onlardan birini sarıp sarmalayıp bavula tıkmak kulağa daha da korkunç geliyor, değil mi?
Geçtiğimiz temmuz ayında ABD‘nin Florida eyaletinde albino bir timsah dünyaya geldi. Hayvanat bahçesinde doğan albino timsahı gören hayvan bakıcıları hâliyle şaşkınlığını gizleyemedi. Bakıcıların 15 santimetre boyunda doğduğu belirtilen yavru timsaha özel birtakım önlemler alması gerekiyor çünkü albino timsahlar güneşin altında kalırsa yanarak ölebiliyor. Bu nedenle onu güneşten uzak bir yerde muhafaza etmeleri önemli.
‘İnsanlık tarihinin ilk doğal tatlandırıcısını arılar üretti.’ desek haksız sayılmayız…
‘Göz görmeyince gönül katlanır.’ derler, gerçekt…
Geçmişte ayağı kırılan atların silahla vurularak…
Doğada çok çeşitli bitki ve her birinin henüz çö…

source

Linkler