Bölgesel yağlanma nedir? Nasıl engellenir? – Posta

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

Vücudun herhangi bir bölgesinde yağ artışı yaşanması durumuna bölgesel yağlanma adı verilmektedir. Peki bu duruma neler sebep olmaktadır? Uzman Diyetisyen Elif Bilgin Baş konu hakkında bilgiler verdi.
Bölgesel yağlanma neden olur?
Öncelikle vücudumuzu tanımalı ve bölgesel yağlanmanın nerelerde geliştiğini tespit edip o bölgelerdeki kasları çalıştıracak egzersizleri hayatımıza eklemeliyiz.
Besin pişirme yöntemlerimizi gözden geçirmeli, sağlıklı pişirme yöntemleri olan ızgara, fırın, sote, haşlama gibi pişirme yöntemlerini tercih etmeliyiz.
Boş kalori kaynağı olan fast food, abur cubur gibi paketli gıdaları hayatımızdan çıkarmalıyız.
Vücutta dehidrasyon ve ödem gibi sorunlara neden olarak iştah metabolizmasını bozan alkol tüketimine dikkat etmeliyiz. Alkol yağ olarak depolandığı için tüketiminde aşırıya kaçılmaması önem arz etmektedir.
Margarin, pastane ürünleri, kurabiye ve kızarmış besinlerde bulunan trans yağları beslenmemizden çıkartmalıyız.
Lifli besinlerin tüketilmesi karın ve bel çevresindeki yağlanmanın azalmasına neden olacağı için posa içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
Alınan kaloriyi azaltmak ve egzersiz yapmak bölgesel incelme için en etkili iki yoldur. Her öğünümüz karbonhidrat, protein, yağ gibi bütün besin gruplarından zengin bir içerikte olmalı yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source