Botoks ve dolgu hakkında bilmeniz gerekenler – Posta

Eylül 17, 2022 0 Yazar: admin

Botox, kasları donduran saflaştırılmış bakteriler içerir. Yüz ifadelerinden kaynaklanan çizgi ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeyİ hedefler. Önleyici bir uygulama olarak tercih edilir aynı zamanda görünümü de iyileştirir.
Dolgu ise, yaşlanma nedeniyle incelmiş bölgelere dolgunluk katan bileşenler içerir. Bu incelme yanaklarda, dudaklarda ve ağız çevresinde yaygındır.
 
Botox, enjekte edildiği kaslardaki sinir sinyallerini bloke ederek çalışır. Bu sinir sinyalleri kesildiğinde, etkilenen kas geçici olarak felç olur veya donar. Yüzdeki bu seçilmiş kaslar hareket ettirilmeden bazı kırışıklıklar yumuşatılabilir, azaltılabilir ve hatta ortadan kaldırılabilir.
Botox sadece kas hareketinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak bilinir ve genellikle “ifade çizgileri” olarak adlandırılır.
Yüzdeki sarkma veya dolgunluk kaybından kaynaklanan ince çizgi ve kırışıklıklarda botoks işe yaramaz. Bunlar statik kırışıklıklar olarak bilinir. Statik kırışıklıklar yanaklar, boyun ve gıdı bölgelerindeki çizgileri içerir.
Dolgu ise hacim ve dolgunluğunu kaybeden alanlar için uygulanır.
Bazen yumuşak doku dolgu maddeleri olarak da adlandırılan dermal dolgu maddeleri, hacim ve dolgunluk kazandırmak için cilt yüzeyinin altına enjekte edilmek üzere tasarlanmış maddelerdir.
Statik kırışıklıklar ağız çevresindeki ve yanaklardaki kırışıklıkları içerir. Bu kırışıklıklar genellikle ciltteki kolajen ve elastikiyet kaybının bir sonucudur.
Dermal dolgu maddeleri güvenli kabul edilir ancak yan etkiler ortaya çıkabilir.
Botox sonuçları 3 ila 4 ay sürer. Dermal dolgu sonuçları, hangi dolgu maddesinin kullanıldığına bağlı olarak değişir.
Botox ve dolgu maddeleri farklı kullanımlar için tasarlanmış farklı maddeler olduğundan bazen tek tedavide kombine edilebilirler. Örneğin, birisi gözler arasındaki çizgileri düzeltmek için Botox ve ağız çevresindeki gülümseme çizgilerini düzeltmek için bir dolgu maddesi kullanabilir.
 
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source