Boy uzadıkça daha çok görülüyor: Bilim insanları hastalıkları tek tek belirledi – Tgrthaber

Ağustos 15, 2022 0 Yazar: admin

ABD’deki Rocky Mountain Regional VA Tıp Merkezinden Sridharan Raghavan tarafından yürütülen bir araştırmada bilim ekibi, 250 bin kişiyi inceledi. Bilim insanları, sosyoekonomik düzey gibi kafa karıştırıcı faktörlerin yerine insanların boylarına odaklanarak hastalıklar arasındaki bağlantıyı analiz etti. Çalışmaya göre, bir kişinin boyu çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırıyor veya azaltıyor.
PLOS Genetics dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, boy, kalp hastalığından kansere kadar birçok yaygın rahatsızlıkla ilişkili çıktı. Ancak araştırma ekibi, insanları riske sokan şeyin gerçekten de boy veya beslenme, sosyoekonomik durum gibi boyu etkileyen faktörler olup olmadığını araştırıyor.
Araştırmada ekip, çeşitli hastalıklar ile bir kişinin gerçek boyu arasındaki bağlantılara ve genetiklerine dayalı olarak tahmin edilen boy oranına ayrı ayrı bakarak bu kafa karıştırıcı faktörleri ortadan kaldırmaya başladı.
Ekip, 200 binden fazla beyaz yetişkin ve 50 binden fazla siyah yetişkinden alınan genetik ve sağlık bilgileri de dahil olmak üzere VA Million Veteran Programından gelen verileri kullandı. Çalışmada binden fazla koşul ve özelliği incelediler ve bugüne kadarki en büyük uzunluk-hastalık ilişkisi çalışmasını gerçekleştirdiler.

Çalışma bulgularına göre, uzun boylu insanlarda atriyal fibrilasyon ve varis riski daha yüksek iken koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riski daha düşük. Önceki daha küçük çaplı çalışmalarda da benzer sonuçlar çıkmıştı.
Bunun yanı sıra, daha uzun boylu kişilerde ekstremitelerdeki (kol, bacak) sinirlerin hasar görme ihtimali, bacak ve ayak ülserleri gibi deri ve kemik enfeksiyonlarının neden olduğu daha yüksek periferik nöropati riski daha yüksek çıktı.
Araştırmacılar şimdi, uzun boylu olmanın birkaç yaygın hastalıkta önceden tanınmayan bir risk faktörü olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, elbette bazı bulguları netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu da belirtiyorlar.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler