Boyunun iki katı tümörle doğdu, doktorlar bile şoke oldu – Tgrthaber

Kasım 11, 2022 0 Yazar: admin

Avustralya bu olayı konuşuyor. Mater Mothers Hastanesinde bir kız çocuğu boyundan  2 kat büyük bir tümörle doğdu.  Normal doğum tarihinden üç ay önce dünyaya gelen bebek, doktorları bile şaşkına çevirdi.  Saylor Thomson adı verilen bebek doğduğunda 1.025 gram ağırlığındaydı ve kuyruk kemiğinde 2 kilo ağırlığında bir tümör vardı. Doktorlar doğumun gerçekleşmesinden dakikalar sonra 25 kişilik bir ekiple tümörü çıkarmak için yeni bir operasyona başlattı.  Altı saat süren ameliyatla tümör bebeğin kuyruk kemiğinden çıkarıldı.
Saylor’un doğumuna katılan Profesör Saliesh Kumar, bunun şimdiye kadar kendi boyutundaki bir bebekten çıkarılan en büyük tümör olduğunu belirtti ve şunları söyledi; “Saylor’un durumu son derece karmaşıktı, çünkü tümör pelvisine ve karnına yayılmış durumdaydı. Bu tümörler, kalbe çok fazla kanın dönmesine neden olduğu için bebeklerde kalp yetmezliği görülüyor ve bebeklerin çoğu doğumdan sağ çıkamıyor. Tümörün neden büyüdüğünü bilmiyoruz, ancak kız bebeklerde görülme olasılığı dört kat daha fazla.”

Gebeliğin 20. hafta taramalarında kızlarının yüzde 25-40 oranında yaşama şansı olduğu belirtildi.  Anne baba doğumdan 10 gün sonra bebeklerini kucaklarına alabildi. Boyunun iki katı tümörle doğdu, doktorlar adını mucize koydu
Anne Rachel kızının bir küçük bir savaşçı olduğunu belirterek, “Uzmanlar tümör ve erken doğum riski nedeni ile bebeğimin yaşama şansının çok az olduğunu söylediklerinde saatlerce ağladım. Şimdi onu kollarımda tutabilmek çok özel bir şey” dedi. ‘Sakrokoksigeal Teratom’ adı verilen bu özel durum her 40.000 canlı doğumdan birinde görülüyor. Dr. Richard Mausling, bebeğin hayatta olmasının nedeninin ameliyata giren ekibin uzmanlığı ve becerisi olduğunu söyledi.
Ameliyatının üzerinden yaklaşık 2 ay geçen Saylor bebeğin doğumdan bu yana kilo aldığı ve şimdi yaklaşık 3 kilo olduğu öğrenildi. Doktorlar bebeğin her geçen gün daha da güçlendiğini belirtiyor.

 
Sakrokoksigeal teratomlar yenidoğan döneminde en sık görülen tümörlerdir. Teratomların %60-%70 i sakrokoksigeal bölgede yerleşirken, baş boyun bölgesinde, mediastende, gastrointestinal sistemde, vaginal ya da ovariyal yerleşimli olabilirler. Tümörler daha çok kız bebeklerde görülür. 

source

Linkler