Brokolinin bu faydalarını öğrenenin ağzı açık kalıyor! Doğanın mucizesi brokolinin faydasını duyan markete koşuyor! – KARAR

Aralık 17, 2022 0 Yazar: admin

Brokoli, insan sağlığı için en faydalı sebzelerden birisidir. Yapılan bilimsel araştırmalar brokoliyi süper besin olarak bildirmektedir. İşte brokolinin faydalarından bazıları…
Brokoli, onlarca besin açısından zengin, doyurucu ve lezzetli bir sebze olarak bilinir. Diyetimize yeşil sebzeleri dahil etmeyi düşündüğümüzde, brokoli aklımıza gelen ilk sebzelerden biridir. Lahana ailesinden gelen brokoli, yenilebilir yeşil bir bitki olarak kategorize edilebilir.
Brokolideki izotiyosiyanatlardan (ITC’ler) biri olan sülforafanın anti-enflamatuar özellikleri, kronik kan şekeri problemlerinden kaynaklanan iltihaplanmanın neden olabileceği kan damarı astarlarındaki hasarın bir kısmını önleyebilir (hatta tersine çevirebilir). Brokoli, vücuttaki kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan lifler, yağ asitleri ve vitaminler içerdiğinden kalp sağlığı için mükemmeldir. Bu aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, dolayısıyla sağlıklı bir kalbe yol açar. Brokoli, kan damarlarının zarar görmesini de önlemeye yardımcı olur.

Brokoli iyi bir karbonhidrattır ve sindirime yardımcı olan, kabızlığı önleyen, düşük kan şekerini koruyan ve aşırı yemeyi frenleyen lif bakımından yüksektir. Bununla birlikte brokoli, lif bakımından zengin olduğu için kilo vermek için de harikadır. Salatalarınıza dahil etmek ve her gün beş renkli sebzelerinizi tamamlamak için ideal bir yeşil sebzedir. Buna ek olarak, brokoli ayrıca protein içerir, bu da onu başka türlü protein ihtiyacını karşılayamayan vejeteryanlar için uygun hale getirir.

brokoli-nasil-haslanir-brokoli-pisirmenin-puf-noktalari-nelerdir-1561033664-3189.webp
Brokoli lif açısından zengin olduğundan, sindirim sistemi yoluyla toksinlerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Bunun dışında brokoli, vücudun genel olarak detoksifikasyonuna yardımcı olan antioksidanlarla da doludur. Brokoi, vücudun detoks sürecine yardımcı olan özel bitkisel besinler içerir. Bu, vücudun istenmeyen kirletici maddelerden kurtulduğu anlamına gelir. Brokoli ayrıca genetik düzeyde detoks sürecine yardımcı olan izotiyosiyanatlar içerir.

Cilt bakımı sadece ışıltıyı değil, bağışıklığını da içerir. Brokoli, antioksidanların ve C vitamini gibi besinlerin ve bakır ve çinko gibi minerallerin bir güç merkezi olduğundan, brokoli sağlıklı bir cildin korunmasına yardımcı olur. Bu, aynı zamanda cildinizi enfeksiyonlara karşı koruduğu ve cildinizin doğal parlaklığını koruduğu anlamına gelir. Brokoli, K vitamini, amino asitler ve folatlarla doludur ve sağlıklı cilt bağışıklığını korumak için idealdir.

source

Linkler