Bu alışkanlıklar saçta kepek yapıyor! – Posta

Eylül 23, 2022 0 Yazar: admin

Kepek, saç derisinde görülen, kaşıntılı olabilecek deri döküntüleridir. Kepek sağlığınız açısından önemli bir sorun yaratmaz ancak günlük yaşam konforunuzu etkiler. Kepeğin nedenlerini bilmek önlem almanıza ve kepek sorunundan kurtulmanıza yardımcı olur. Peki, kepek neden olur
KEPEK NEDEN OLUR? 
Kepek gelişimine birçok faktör katkıda bulunur bu nedenle kaşıntılı, pul pul dökülen saç derinizin kesin nedenini belirlemek zor olabilir.
Kepek tipik olarak saçınızda ve omuzlarınızda birikir ve havanın kuru olduğu sonbahar ve kış aylarında daha da kötüleşir.
Kuru saç derisi mi? Kepek mi? 
Bazı yanlış alışlanlıklar saç derinizin dökülmesini tetikler. İşte kepeğe neden olan alışkanlıklar… 
 
 
Kepek nedenlerinin birçoğu önlenebilir günlük alışkanlıklarımızdan oluşur. Kepek probleminden kurtulmak için basit önlemlere alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. İşte kepek oluşumunun olası nedenleri… 
Kepeğin en büyük suçlusu Malassezia adlı bir mantardır. Bu mantar çoğu yetişkinin kafa derisinde bulunur. Saç derinizdeki yağlarla beslenir, onu parçalayarak yerine oleik asit bırakır. Bu durumda reçeteli bir şampuana ihtiyacınız olabilir. 
Stres, bazı kişilerde kepeği şiddetlendirebilir ve hatta daha da kötüleştirebilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle Kepek nasıl geçer? 
Yanlış yıkama alışkanlıkları: Bazı insanlar kepek ne kadar sık ​​şampuanlanırsa o kadar kötüleştiğine inanır, ancak durum böyle değildir. Aslında, yeterince şampuanlamamak kepeklerinizi daha da kötüleştirebilir. Daha fazla yağ ve ölü derinin saç derinize oturmasına neden olarak kepeği kötüleştirir. İlaçlı bir şampuan yardımcı olabilir. Saçlarınızı iyi duruladığınıza emin olun. 
Az su içmek: Vücudunuz susuz kaldığında cildinizde kurur. Kuru cilt kepek oluşumunu arttırır. Daha çok su içmek ve saç derinizi nemlendirecek bakımlar kepek sorununuzu azaltır. 
Yanlış saç bakım ürünleri: Vücudunuzun diğer kısımları gibi, kafa derisi de tahrişe ve alerjik reaksiyonlara karşı hassastır. Saç deriniz bir saç bakım ürününe duyarlıysa, kafa derisinde kontakt dermatit gelişebilir. Belirli ürünleri kullandıktan sonra saç derinizin tahriş olduğunu veya ağrıdığını fark ederseniz, bunun nedeni ürüne karşı hassasiyet olabilir.
Sık sık şampuan değiştirmek: Kepeğe neden olan başka bir sorunda sürekli farklı ürünler kullanmaktır. Bu kafa derinizi kimyasallara karşı hassaslaştırabilir. 
Korumasız güneşte kalmak: Fazla güneşte kalmak kafa derinizi kurutur ve yıpratır. Sık sık güneş altında kalıyorsanız kepek probleminiz artacaktır. Kafanıza baskı yapmayacak şapkalar, saç için güneş koruyucu spreyler kepeğinizi hafifletebilir. 
 
Kepeğe neden olan alışkanlıkların çoğu tedavi edilebilir sorunlardır. Özenli bir tedavi ve bakım ile kepek probleminden tamamen kurtulabilirsiniz. 
Kepek sorunundan kesin olarak kurtulmak için şu adımları izleyebilirsiniz; 
 
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler