Bu belirtileri yaşıyorsanız yumurtalık kanserine yakalanmış olabilirsiniz! İşte yumurtalık kanserinin belirtileri – KARAR

Ağustos 12, 2022 0 Yazar: admin

Hepimizin asla uğraşmak zorunda kalmayacağını umduğumuz bir şey: kanser. Giderek daha fazla insanın bu korkunç hastalıktan muzdarip olduğunu hissediyoruz. Çok yaygın olan bir kanser türü yumurtalık kanseridir. Peki yumurtalık kanserinin belirtileri nelerdir?
Yumurtalık kanseri; yumurtalıkların birinde veya her ikisinde de görülür. Bu hastalığa sahip birçok kadın, meme kanseri veya cilt kanseri gibi pek çok belirgin semptomu olmadığı için hasta olduklarını fark etmezler. Tüm kadınların sadece %1’i yumurtalık kanserinin bu belirtisini tanır. Bu yazıda en sık görülen belirtilerden bazıları hakkında sizi bilgilendireceğiz.
Yumurtalık kanserinin bu semptomlarının farkında olmak büyük bir fark yaratabilir.
MD Anderson Kanser Merkezi’nde doktor ve onkoloji doçenti olan Shannon Westin’e göre, yumurtalık kanseri semptomlarını tanımak çok kolay değil. “Çok sağduyulular, görmezden gelinmeleri kolay ve diyetteki bir değişiklik gibi başka şeylere atfedilebilirler.” Ne yazık ki, semptomları görmezden gelmek hastalık odasını geliştirmeye bırakır, bu da keşfedildiği zaman tedavisinin daha zor olacağı anlamına gelir. Westin, “Genellikle geç tanıya yol açar” diye açıklıyor. Belirtiler oldukça belirsiz olsa da, aşağıda açıkladığımız belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşarsanız doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir.
Target Over Cancer tarafından yürütülen bir İngiliz araştırması, tüm kadınların yalnızca yüzde birinin yumurtalık kanserinin en yaygın semptomunu tanıdığını gösterdi. Çok az kadının fark ettiği semptom, tuvalete eskisinden çok daha sık gitmeniz gerektiği gerçeğidir.
Bunlar yumurtalık kanserinin en yaygın yedi belirtisidir.
Moffitt Kanser merkezindeki bir jinekolojik onkolog olan Mitchel Hoffman’a göre, karın veya pelviste devam eden ağrı genellikle kanserin yayıldığının bir işaretidir. “Yumurtalık kanseri olan insanları ameliyat ettiğimizde çoğunluğun metastazı var” diye açıklıyor. Tümörler karnın üst kısmında, kalın bağırsakta ve karın bölgesine kadar ortaya çıkabilir. Yumurtalık kanseri de sıvı tutulmasına neden olabilir. Tüm bu faktörler ağrıya neden olabilir.
Yumurtalık kanseri yayıldığında, bağırsağınızın çalışma şeklini etkilemeye başlayabilir. Daha erken doygunluk hissedebilir veya eskisinden daha az yiyebileceğinizi hissedebilirsiniz. Bu durumda, büyüyen bir tümör nedeniyle midenizde eskisinden daha az yer kalmış olabilir veya yolda bir sıvı birikmesi olabilir.
Hoffman, “Yumurtalık kanseri, bağırsak fonksiyonunun azalması nedeniyle şişkinlik hissine neden olabilir” diye açıklıyor. “Bağırsaklarınızın düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için bağırsaktaki kasların bir şeyleri itecek kadar güçlü olması gerekir.” Bununla birlikte, kanser bağırsağın dışında geliştiğinde (yumurtalık kanseri yayıldığında olan budur) kas fonksiyonunu etkileyebilir. Diyetinizde veya egzersiz rejiminizde herhangi bir değişiklik olmadıysa, şişkinlik hissi özellikle şüphelidir.
Hoffman, bu semptomdan daha önce bahsetmiştik, ancak sık idrara çıkmak yumurtalık kanserinin bir belirtisi olabilir, diye açıklıyor. “Pelviste yalnızca sınırlı miktarda boşluk var” diyor. “Bir kadın orada bir tümör geliştirirse, mesaneye baskı yapacak ve kapasitesini azaltacaktır.” Bu, mesanenizi daha dolu hissettirebilir ve daha sık idrara çıkmanıza neden olabilir.
Hoffman, bu semptomun önemli olduğunu söylüyor. Yumurtalığınızda bir tümör olduğunda, kanınızın normal işlevini bozabilir ve sonunda döngünüzü de bozabilir. Bu nedenle, adet döngünüzde büyük bir değişiklik fark ettiğinizde (daha sık, daha az sıklıkta) dikkatli olun ve doktorunuzu ziyaret edin.
Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamanın birden fazla nedeni vardır ve bunların bazıları yumurtalık kanseri ile ilgilidir. Hoffman şöyle açıklıyor: “Bir yumurtalık tümörü vajinanıza baskı yapıyor olabilir ve bu da baskıya neden olabilir ve bu da ağrıya neden olabilir. Bir başka olasılık da yumurtalık kanseriniz olduğunda vücudunuzda meydana gelen hormonal değişikliklerin kuruluğa yol açabilmesidir. Bu da rahatsızlığa veya ağrıya neden olabilir.” diyor.
Westin, “Yumurtalık kanseri kasenize bulaştığından, vücudunuzun geri kalanını da etkileyebilir” diye açıklıyor. “Bir şeyler midenize doğru itiyor ve bu da yemek borunuzun geri itilmesine neden oluyor. Her şey yanlış yöne gidiyor ve bu da mide ekşimesine veya mide asidine neden olabilir.” diyor.
Yumurtalık kanseri yaşlı kadınlarda daha sık görülür, bu nedenle hala gençseniz ve bu semptomlardan birini yaşıyorsanız, bunların başka bir şeyin semptomları olma ihtimali oldukça yüksektir. Bununla birlikte, uyanık kalmak ve vücudunuza dikkatli bir şekilde göz kulak olmak önemlidir. Bir şeylerin yanlış olabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler