Bu etkilere inanamayacaksınız! Cilt kırışıklıklarını ütüleyen, sigarayı bıraktıran baharat – Tgrthaber

Temmuz 24, 2022 0 Yazar: admin

Birçok yemeğin lezzetlenmesi amacıyla kullanılan karabiber, besin değeri çok yüksek şifa deposu bir bitkidir. Baharatın içerdiği bol miktardaki protein, antioksidan ve lifin sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin bir besin olan karabiber; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, selenyum ve manganez deposu. Bu yoğun bileşimi sayesinde birçok hastalığa karşı vücudu koruyan bir zırh görevi görürken, cilt sağlığı ve vücudun nikotinden temizlenmesi için yenileyici bir ilaç niteliği taşıyor.
Yapılan son araştırmalar, karabiberin içeriğinde bulundurduğu piperin maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişmesinde koruyucu bir görev üstlendiğini gösteriyor. Uzmanlar karabiberin meme, prostat ve kolonda oluşan kanser hücrelerini yavaşlattığını aynı zamanda meme kanserine karşı koruyucu özellik taşıdığını belirtiyor. Dolayısıyla her gün yemeklerinizin üzerine serpeceğiniz biraz karabiber, sizi koruma altına altına alabiliyor.
Uzmanların hayvanlar üzerinde yaptığı araştırmalar, karabiberin sindirim sistemindeki kas spazmlarını önlediğini ve bağırsaklardaki besinlerin sindirimini yavaşlatarak ishali engellediğini gösteriyor. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan baharat, faydalı besinlerin emilimini arttırıyor ve sindirimi destekliyor. Cildin zarar gördüğü serbest radikaller, karabiber sayesinde vücuttan atılır. Bunun sonucunda cilt yenilenerek kırışıklık ve benzeri cilt sorunları zamanla giderilir.

Karabiberin bileşimindeki piperin maddesi, güçlü bit iltihap önleyici özelliğe sahip. Bu maddenin özellikle kandaki iltihaplanma ve eklem şişmesi üzerinde etkisi bulunuyor. Bunun yanı sıra astım ve solunum yolu iltihabının iyileşmesinde etkin bir rol oynuyor ve özellikle alerjileri geriletiyor.

Uzmanlar sigarayı bırakma konusunda karabiberin aktif rol üstlendiğini özellikle zerdeçal ile karıştırılarak tüketildiğinde sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu vurguluyor. Sigara bırakma döneminde önerilen şekilde tüketen insanlar, kurtulmayı hızlandırdığını belirtiyor. Karabiber, içeriğinde bulundurduğu bileşenler sayesinde cildin zarar gördüğü serbest radikalleri vücuttan hızlıca atmaya yardımcı oluyor. Bunun sonucunda kırışıkların giderilmesi ve benzeri cilt sorunlarının ortadan kalkmasını sağlıyor. Saç derisinde görülen kepeklenme probleminin giderilmesinde de etkili olan karabiber, saçların dökülmesini yavaşlatarak azaltabiliyor.
Kanser önleyici özellik taşıyor,
Kalp ve damar sağlığını yüksek oranda koruyor,
Kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor,
Kilo vermeye yardımcı oluyor,
Detoks etkisi sağlıyor,
Ciltteki deformasyonu ve kırışıklıkları önlüyor,
Bağırsakları ve mideyi temizliyor,
Yüksek tansiyonu düşürerek düşürerek kan basıncını dengeliyor,
Sindirim sistemini destekliyor.
Karabiberin doğrudan tüketimi söz konusu olmadığında çayından faydalanmak mümkün. Dolayısıyla çayının da vücut sağlığına çok sayıda faydası bulunuyor. İçeriğindeki piperin maddesiyle güçlü bir antioksidan özellik gösteren karabiber, vücuttaki serbest radikalleri azaltıyor. Bunun yanı sıra midedeki hidroklorik asit salınımını arttırarak sindirimi kolaylaştıran karabiber çayı, nezle, soğuk algınlığı, öksürük ve solunum yolu rahatsızlıklarında olumlu etkiler göstererek adet sancılarının giderilmesinde önemli rol üstleniyor.

Faydaları saymakla bitmeyen karabiberin yağı da birçok sorun için son derece etkili. Sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor ve ağrı kesici özelliği bulunuyor. İltihap ve spazm önleyici olarak görev yapan karabiber yağı aynı zamanda anksiyete ve kaygıyı azaltıyor. Bu besin antibakteriyel özelliğiyle mikrop ve bakterilere karşı korurken detoks etkisiyle kilo vermeye yardımcı oluyor.
Karabiber çayı hazırlamak için 5 adet tane karabiber, 1-2 adet karafil, 1 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı zencefil, biraz bal ve yarım limon suyunu bir demliye ekleyin. Bu malzemelerin üzerini geçecek kadar kaynar su ilave edip 10-15 dakika kadar bekletin. Çayınızı süzdükten sonra 15 dakika içinde tüketirseniz, çayın antibiyotik etkisinden de faydalanmış olursunuz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler