Bu hastalıklardan biri varsa 40 41 43 48 yaşında olmanız önemli değil! En az 3500 TL maaşla emekli – Kamu Gündemi

Ekim 28, 2022 0 Yazar: admin

Bu hastalıklardan biri varsa 40 41 43 48 yaşında olmanız önemli değil! En az 3500 TL maaşla emekli olabilirsiniz –  Türkiye’de emeklilik hayali kuran milyonlar için yeni gelişmeler duyurulmaya devam ediyor. Birçok hastalık; kadın erkek tüm çalışanlar için yaşa bakmadan emekli olma fırsatı sunuyor. Hastalıklar SGK Sağlık Kurulu tarafından açıklanırken bu süreçte kurumdan onay gelirse malulen emekli edilerek maaş bağlanabiliyor. 2022 Temmuz sonrası emekli olacak kişilere en az 3 bin 500 TL maaş bağlanacağı ifade edildi.
Türkiye’de çalışma hayatı içerisinde yer alan kişiler sağlıklarını kaybetmeleri durumunda SGK tarafından özel haklara sahip olabiliyor. Kişilerin primlerinin yeterli olması durumunda emeklilik fırsatı sağlayan SGK, tüm emeklilik haklarını da bu hak sahiplerine vereceğini açıkladı. Vatandaşların bu süreçte ister 40 41 43 48 yaşında olsun ister daha yaşlı bu süreçte malulen emekli edilerek tüm emeklilerin aldığı haklardan faydalanabiliyor.
 
Türkiye’de malulen emeklilik olarak bilinen bu terim; çalışan kimselerin işe girmelerinin ardından sağlıklarını kaybetmesi durumunda SGK tarafından emeklilik hakkı sağlaması olarak bilinir. Çalışan kimselerin malulen emekli edilebilmesi için kurumlar tarafından ilan edilen taban süre zarfı kadar prim ödeme yapması gerekiyor. Bu süreçte sigortalı gün süreçleri de sorgulanan kişilerin sağlık raporu alarak malulen emekli edilme hakları bulunuyor.
2022 yılı güncel malulen emeklilik maaşlarına dair detaylara aşağıda yer alan haberden bakabilirsiniz.
Tüm çalışanların malulen emekli edilebilmesi için herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır. Prim ve sigorta süresi şartı bulunmaktadır.
Bu hastalıklardan biri varsa 40 41 43 48 yaşında olmanız önemli değil! En az 3500 TL maaşla emekli olabilirsiniz - Resim : 2
Birinci Grup: Kanser türleri. Kanser (Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri malulen emekli eder.
İkinci Grup; Epilepsi Demans Beyin tümörleri Parkinson sendromu Serebral palsi Multiple Skleroz (MS) Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı) Şizofreni Bipolar bozukluk.
Üçüncü Grup; Görme azlığı Retina kanamaları Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı Anemi Kol, bacak gibi organ kaybı Behçet hastalığı Gastrointestinal kanamalar.
Dördüncü Grup; Karaciğer sirozu Karaciğer nakli Kalp yetmezliği Kalp kapak hastalıkları Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları Solunum sistemi hastalıkları Kalp nakli Böbrek nakli Akciğer nakli Tüberküloz AIDS
 
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.

source

Linkler