Çalışmalar ortaya koydu: Ölürken tüm hayat göz önünden geçiyor – Tgrthaber

Kasım 16, 2022 0 Yazar: admin

Bilim insanları ölüm anına ilişkin hayli çarpıcı bir araştırma ortaya koydu. Ölümle burun buruna gelen insanlar üzerine yapılan araştırmada kişilerin tüm hayatının gözleri önünde geçtiğine dair inancı kanıtlayan ipuçları bulundu. NYU Lagone Health yoğun bakım ünitesindeki Doç. Dr. Sam Parnia ve ekibi ölümün eşiğindeki hastaların hayatlarının gözlerinin önünden geçtiğini görebildiğini ortaya koydu. Ayrıca araştırmada sağlık görevlilerinin onları tedavi ettiğini duyabildiğini ve kalp mesajının vücutları üzerindeki etkilerini hissedebildiğini ortaya çıkardı. 
Çalışma 25 yıllık verileri içeriyor. Bilim insanları bu çalışmayla ölümün eşiğindeki hastaların neler yaşadığını ortaya çıkardı. Dr. Parnia, hastaların bilinci kapalı ve öldüğü zamanlarda bile yaşadıklarını hissettiklerini söyledi. Dr. Parnia’nın çalışması, kalp krizi geçirdikten sonra suni teneffüs uygulanan 567 erkek ve kadının deneyimlerini inceledi. 

Dr. Parnia, Medical News Today’e şu açıklamalarda bulundu:  “İnsanların hastanede veya başka yerlerde yaşayabilecekleri diğer deneyimlerden farklı olarak benzersiz bir ölüm deneyimi yaşadıklarını ortaya koyuyoruz. Bunlar halüsinasyon, illüzyon, sanrı olmadığını ve öldüğünüzde ortaya çıkan gerçek deneyimler olduğunu kanıtlamaya çalışıyoruz.”  Hastalara kalp masajı yapılırken bilinçsiz olduğu anda herhangi bir deneyim yaşayıp yaşamadığını görmek için beyin izleme cihazları takıldı. 
Araştırmaya göre 29 katılımcıdan ikisi, kalp masajı sırasında sağlık personelinin çalıştığını hissettiğini söyledi. Hastalardan üçü, şarkı söyleyen bir balıkçının dahil olduğu rüya benzeri deneyimler belirtti. Bazı katılımcılar kalp masajının vücutlarında gerçekleştiğini hissettiklerini hatırlarken diğerleri hayatlarını değerlendirdiklerini ve başkalarını nasıl etkilediklerini düşündüklerini belirtti. Görüşülen 28 hastadan altısı ölüm deneyimini hatırladı, bir kişi merhum büyükannesinin ona vücuduna dönmesini söylediğini duydu. Bazı kişiler ev olarak algıladıkları bir yere gittiklerini ifade ettiler. 

source

Linkler