Çam terebentin yağı ne işe yarıyor, nasıl kullanılmalı? – Cilt Bakımı – Posta

Kasım 9, 2022 0 Yazar: admin

Sağlığa birçok faydası olan çam terebentin yağı aynı zamanda saç ve cilt bakımında da kullanıma uygundur. Çam ağaçlarının üzerinde kendiliğinden oluşan çam terebentin ayıca çam ağacı kesildiğinde de elde edilebilir. Eşsiz bir saç bakım yağı olan çam terebentin kepeğe ve saç dökülmesine karşı etkilidir. Saç diplerindeki zararlı bakterileri yok edici antibakteriyel yapıdadır. Saç dökülmesine yardımcı olabilir. Düzenli kullanımda saçın parlamasını sağlar. Çam terebentin yağı kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.
Son yıllarda hem kadınlar hem de erkekler için güzellik ve bakım konusunun popüler hale gelmesi ile birlikte en çok araştırılan konulardan oldu. Bu yüzden bu mucizevi yağın etkileri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, insanların farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından önemli.
Saç sağlığı için faydaları saymakla bitmeyen, bu kadarla da kalmayıp bütün vücuda fayda sağladığı söylenen, kendine has kokusuyla kilometrelerce öteden bile fark edilebilen çam terebentin yağının faydaları da oldukça fazla.
NE İŞE YARIYOR? 
DOĞRU KULLANIMI OLDUKÇA ÖNEMLİ!
Çam terebentini yağı, esansiyel (uçucu) bir yağdır. Cildiniz kullanmadan önce mutlaka zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın.
Eğer saçlarınız için bu yağı kullanmaya karar verdiyseniz en uğraşsız ve pratik yöntem olarak bu yağı şampuanınızın içine ilave etmeyi deneyebilirsiniz. 300 ml bir şampuan şişesini düşünürsek içine 25-30 damla çam terebentin yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Şampuan şişenizin içine bir seferde bu yağı ekleyebilirsiniz
Uçucu yağların aromaterapik etkilerinden faydalanmanın en ideal yöntemi buhardanlıklarda doğal yağlar kullanmaktır. Etrafa yaydığı koku nedeniyle çam terebentin yağı, eşsiz bir doğal ev kokusu olarak kullanılabilir. Evinizdeki ve hatta arabanızda temiz ve kokulu bir hava yakalamak için çam terebentin yağını bir sprey şişesinde su ile birleştirdikten sonra etrafa sıkabilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler